Carlsberg Grupp annab oma senise suurima katseprojekti raames õlletarbijatele võimaluse proovida uut biopõhisest ja täielikult taaskasutatavast materjalist tehtud kiudpudelit. Uut tüüpi pudelit toodetakse kokku 8000 tükki ning katsetatakse kaheksal turul: Taanis, Rootsis, Norras, Ühendkuningriigis, Poolas, Saksamaal, Prantsusmaal ning meie põhjanaabrite juures Soomes. 

Eriliseks ei tee uut toodet mitte ainult pakend -  ka õlu ise on eriline, olles valmistatud odrast, mida on kasvatatud täielikult mahepõllundus- ja taastava põllumajanduse reegleid järgides. Uut toodet saavad testida testriikide kohalikud tarbijad, kliendid ja teised sidusrühmad nii festivalidel, esindusüritustel kui ka tooteesitlustel. Projekti eesmärgiks on koguda teavet selle kohta, kuidas uus pudel vastu võetakse ning saadud tagasiside põhjal arendada välja uus järgmise põlvkonna pudel. 

 
Uues kiudpudelis kasutatakse ära PEF-polümeeri võimalusi

 

Kiudpudeli võtmetähtsusega osa on selle taimepõhine PEF-polümeerist vooder, mille on välja töötanud Saku Õlletehase emafirma Carlsbergi partner Avantium, juhtiv ekspert taastuva keemia alal. PEF on valmistatud täielikult looduslikust toorainest, see sobib plasti ringlussevõtu süsteemidega ja laguneb looduses, kui peaks sattuma väljapoole riiklikke ringlussevõtu süsteeme.

Üheltpoolt soodustab PEF kestlikku pakendimajandust, ent teisalt toimib see ka väga tõhusa tõkkena õlle ja kiududest väliskesta vahel, kaitstes õlle maitset ja värskust paremini kui tavaline fossiilkütustel põhinev PET-plast. Pakendiettevõtte Paboco toodetud pudeli väliskest koosneb kestlikult hangitud puidukiust ja on samuti biopõhine. Väliskestale on lisatud isoleerivad omadused, mis aitavad hoida õlut külmana kauem kui purgid või klaaspudelid.

„Meil on hea meel anda uus kiudpudel proovimiseks ja hindamiseks tarbijatele. See projekt on esimene samm teel seda tüüpi pudeli tootmisel, toimivusel ja ringlussevõtul märksa suuremas mahus. PEFi kui õlle omaduste jaoks sobiva kaitsebarjääri avastamine ja tootmine on olnud üks meie suurimaid sihte – seetõttu on head katsetulemused, koostöö tarnijatega ja villimisliinil täituvad pudelid meie jaoks suur saavutus,“ ütles Carlsbergi kontserni arendusjuht Stephane Munch.

Pudel koosneb 100% biopõhisest materjalist, välja arvatud kork, millele pole hetkel alternatiivi ja mida on vaja toote kvaliteedi tagamiseks. Pudel ja kork üheskoos on aga sellegipoolest täielikult taaskasutatavad. Edaspidi uurivad Paboco, Carlsberg ja partnerid Paberpudelite Tootjate Kogukonnas võimalusi alternatiivsete kiupõhiste pudelikorkide kasutuselevõtuks ja loodavad luua 2023. aastaks üldkasutatava lahenduse. Carlsberg jätkab ka koos Avantiumi ja Pabocoga arendustegevust, et luua kohandatud järgmise põlvkonna pudel, kasutades selleks tarbijate tänavust tagasisidet ja Paboco arendustööd.

 
Pruulitud ebatavalisest odrast 

 

Kõrvuti uuendusliku pudeliga on 2022. aasta tarbijatestideks villitud ka kestlikum õlu. Koostöös odralinnaste tarnija Soufflet’ga on Carlsbergi õlu pruulitud odrast, mida on kasvatatud täielikult mahepõllundus- ja taastava põllumajanduse tavasid järgides. Maheodra põldudel on kasvatatud mulla omadusi parandavaid taimi, et kasutada ära taastava põllumajanduse eeliseid. Sellal kui tarbijad võivad olla kindlad Carlsbergi õlle eriomase maitse säilimises, aitavad odrakasvatuse võtted parandada põllumaade elurikkust ja mulla tervist ning suurendada mulla loomulikku süsiniku sidumist võrreldes tavapäraste kasvatusmeetoditega.

 
Teekond paremasse homsesse

 

Kiudpudeli teine põlvkond on toote elutsükli mõttes juba praegu parem kui klaasist ühekordselt kasutatav pudel ning Carlsbergi sihid järgmise, kolmanda põlvkonna pudeli suhtes on veelgi kõrgemad. Carlsbergi visiooni kohaselt on kiudpudelite heitkogus kuni 80% väiksem senistest klaaspudelitel.

Seega saaks sama süsinikujalajälje juures valmistada iga klaasist ühekordselt kasutatava pudeli kohta viis kiudpudelit. Carlsbergi lõppeesmärk on saavutada kiudpudelile sama väike süsinikujalajälg kui korduvtäidetaval klaaspudelil – täna kõige tõhusam pakend, kui see õigesti tagastussüsteemi kaudu kokku kogutakse ja taaskasutatakse. Kiudpudeli turuletoomise eesmärgiks ei ole aga asendada turul olevaid korduvkasutatavaid klaaspudeleid, vaid pakkuda tarbijatele suuremal hulgal keskkonnasõbralikke valikuvariante. 

„Uue kiudpudeliga tehtud edusammud annavad tunnistust Carlsbergi teedrajavast vaimust, mille keskmes on soov valmistada igas mõttes paremaid tooteid. Oleme selle projekti kallal alates 2015. aastast kõvasti tööd teinud ning meie eesmärk on endiselt luua joogitööstuse uued standardid, vähendades pudeli ökoloogilist jalajälge ja parandades toodangut. Koostöö on võtmetähtsusega ning jälgime koos partneritega huviga, kuidas kestlike pakendilahenduste uurimine ja arendamine muutub normiks,“ märkis Carlsbergi kontserni kestlikkuse valdkonna juht Simon Boas Hoffmeyer.

 

 Erinevate pakendite elutsükli keskkonnajalajälg (LCA, kilogrammi CO2 ühe hektoliitri toote kohta):

Pakendi tüüp Kokku (kg/Co2 hektoliitri kohta)*
Ühekordne klaaspudel ~ 75 100 %
Teise põlvkonna kiudpudel ilma laiaulatusliku tootmiseta (praegune) ~50

67 %

 

 

Alumiiniumpurk ~24 ~32%
Teise põlvkonna kiudpudel laiaulatuslikus tootmises. 100% tuuleenergia kasutus (2025) ~22 ~29 %
Korduvkasutatav klaaspudel ringluses 10 korda ~15 ~20%
Korduvkasutatav klaaspudel ringluses 15 korda ~12 ~16%
Kolmanda põlvkonna kiudpudel laiaulatuslikus tootmises 100% tuuleenergia kasutus (2025) ning pudeli voodri kaal vähendatud 5 grammile / praeguse 18 g asemel) ~11 ~15%