Tänavu teist aastat Interneti vahendusel toimuvale Suurele üleriigilisele e-võistumängimisele saatis oma võistlusvideod 63 last üle Eesti, kokku laekus žüriile hindamiseks 146 klippi. Võistumängimine toimub tänavu 13. korda. Varasemalt, enne koroonast tingitud piirangukevadeid, kohtusid pärimusmuusikahuvilised Viljandi Pärimusmuusika Aidas, et üksteiselt pillimängus mõõtu võtta.
- Bioneeri uudised
- 14. aprill 2021
- Foto: Lapsed õpivad pilli Etno pärimusmuusikalaagris/Kerttu Kruusla
E-Võistumängimine erineb Võistumängimistest selle poolest, et konkursil osalemiseks oli vajalik kohale tulemise ja publikule esinemise asemel saata kaks pärimusmuusika lugu salvestatud videotena. Üks lugudest pidi pärinema esitaja kodukandist või -maakonnast või olema muud moodi mängijaga seotud, teine võis olla vabalt valitud pärimusmuusika pala.
Nii mõnigi osaleja kasutas sel aastal võimalust ja saatis mitu erinevat lugu, erinevate pillidega mängitult ning on seega esindatud erinevates pilligruppides. E-Võistumängimisele saadetud videod on vaatamiseks ja kuulamiseks üles laetud Eesti Pärimusmuusika Keskuse YouTube'i kanalile. Esitlusloendist on välja jäetud lood, mida esitaja ise või tema vanemad soovisid vaid žüriile hindamiseks anda ja mitte avalikult jagada.
Eesti Pärimusmuusika Keskuse juhataja Tarmo Noormaa sõnul on virtuaalne Võistumängimine andnud võimaluse lastele kaasa elada ka neil, kel Viljandisse kohale sõitmiseks varem võimalust ei ole olnud. Samuti annab eelnevalt ette filmitud video võimaluse lapsi ja nende pillimänguoskust fookusesse tõsta ja läbi Pärimusmuusika Keskuse erinevate kanalite seeläbi pärimusmuusika harjutamist ja mängimist laste hulgas kasvatada.
“Eelmise aasta võistlusvideosid on meie YouTube kanalis vaadatud enam kui 25000 korda. See on muljetavaldav number, “ räägib Noormaa ja lisab: “Eelmise aastaga võrreldes näeme ka muutust videote kvaliteedis. Nähtavalt pingutavad lapsed, et nende võistlusvideo oleks maksmaalselt hea, paranenud on enese ja esitatava loo tutvustamise oskus ja loomulik olek kaamera ees. Erilise antropoloogilise väärtuse lisab igale klipile aga kodumiljöö.”
Kõik laekunud videod saadetakse vaatamiseks ja hindamiseks žüriile, mis koosneb pärimusmuusika asjatundjatest, muusikutest ja muusikaõpetajatest. Nii kuuluvad žüriisse Märt-Matis Lill, Lee Taul, Säde Tatar, Marek Talts ja Eesti Pärimusmuusika Keskuse esindajana Tarmo Noormaa. E-Võistumängimise päeval koguneb žürii Interneti vahendusel ja vaidleb selgeks parimatest parimad. Kõik võitjad ja vanusegruppide parimad hõigatakse žürii poolt reaalajas välja Viljandi Pärimusmuusika Aida Facebooki lehel 16. aprillil kell 16.00.
E-võistumängimise projektijuhi Margit Kuhi sõnul on osalejate arv taaskord muljetavaldav ja eelkõige teeb laste ja nende filmitud videote rohkus rõõmu just sellepärast, et kõik need lapsed ja noored on leidnud niigi keerulistes tingimustes aja, et süveneda eesti pärimusmuusikasse ja pilli harjutada.
"Sel aastal avasime ka pärimusliku omaloomingu klassi ja hea ja uhke on kuulda laste mõtteid, ja edasiarendusi lugudest, inspireerudes pärimusmuusikast. Näeme Eesti Pärimusmuusika Keskuses, et pärimusmuusikute tulevikutegijate pealekasv on olemas ja kasvab pidevalt,” räägib Kuhi.
Konkursi parim ehk Grand Prix võitja saab võimaluse üles astuda Viljandi pärimusmuusika festivali avakontserdil ning Eesti Kultuurkapitali stipendiumi suuruses 300 eurot Võistumängimise eripreemiad saadavad potentsiaalikad noored suvistesse ETNO laagritesse ja eripreemia saaja TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia stuudiosse salvestama. Lisaks ssavad parimad noored inspireeriva pillitunni mõnelt žüriiliikmelt.
Link osalemisvideotele YouTube keskkonnas.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta