Peamine üle 50-aastaste inimeste pimedaks jäämise põhjus lääneriikides on silmahaigus nimega AMD ehk kollatähni kärbumine. Ainuüksi Eestis puudutab see osadel juhtudel pärilik haigus ligi 115 000 elanikku. Augusti keskel jagatakse Tallinnas, Jõhvis, Tartus, Viljandis ja Pärnus korraldatavatel infopäevadel lisateavet haigust ennetavate võimaluste kohta.

Silma skeem
Silma skeem.

Maakul ehk kollatähn on võrkkestal asuv tikupeasuurune ümar ala. See on kõige olulisem tsentraalse nägemisteravuse ja värvide tuvastamise punkt silmas, mille ealise degeneratsiooni (meditsiinikeeles tuntud kui AMD, age-related macular degeneration) tunnuseks on järk-järguline detailse nägemise nõrgenemine või täielik kadumine.

Haiguse sümptomiks võib olla hägune nägemine.
Haiguse sümptomiks võib
olla hägune nägemine.


Rahvusvaheline teavituskampaania „Vaata tulevikku, kaitse oma silmi” toob juba teist korda Eestisse kuuepäevase avalike sündmuste sarja, mille raames tutvustatakse inimestele kollatähni kärbumise riskifaktoreid ja haiguse ennetamismeetmeid.

Igaühel on võimalus kohapeal testida oma silmade maakuli seisundit ning kuulata teemaga seotud sõnavõtte.

Sündmusi külastab ka spetsiaalselt varustatud infobuss, kus silmaarst saab võrkkesta kaamera abil teha uuringuid, määramaks AMD riskigruppi kuuluvaid inimesi. Eelkõige oodatakse testima üle 50 aasta vanuseid kuulajaid.

Kolm aastat tagasi Eestis esimest korda toimunud infopäevad osutusid rahvarohketeks ning osalejate tagasiside oli väga positiivne.

Haiguse sümptomiks võib olla tume laik.
Haiguse sümptomiks
võib
olla tume laik.

Eriti väärtuslikuks peeti tasuta silmade kontrolli ja silmaarsti poolset nõustamist AMD haiguse ennetamisel.

Kontrolli läbinud osalejate hulgas diagnoositi igal neljandal pimedaks jäämist põhjustav silmahaigus.

„Avastasime eelmisel kampaanial, et inimesed ei tea maakuli ealisest kärbumisest, selle sümptomitest ega riskifaktoritest pea mitte midagi. Vestlema tuldi hoopis lühinägelikkuse, kae või näiteks prillide uuendamise teemadel. Vajadus taolise infokampaania järgi Eestis on endiselt suur, sellepärast otsustasimegi seda korrata,“ lausus rahvusvahelise silmaravimite tootja Bausch & Lomb Eesti esindaja Liis Kalvik.

Haiguse sümptomiks võib olla moonutatud nägemine
Haiguse sümptomiks võib
olla moonutatud nägemine.

Kalvik lisas: „Kliinilised uuringud on tõestanud, et mida varem maakuli degeneratsiooni ennetavat ravi alustatakse, seda suuremad on võimalused haiguse algust edasi lükata või juba tekkinud haiguse kulgu märkimisväärselt aeglustada. Tervislikul toitumisel, nt värskete aedviljade ja kala rohkel tarbimisel, on AMD puhul haiguse arenguriski vähendav roll. Lisaks on silma tervisele vajalikke mikrotoitaineid ja karotenoide – eriti luteiini ja zeaksantiini – sisaldavaid tooteid võimalik osta apteegist Ocuvite preparaatidena.“

Haiguse sümptomiks võib olla ebaühtlane nägemine.
Haiguse sümptomiks
võib olla ebaühtlane nägemine.

Teavituskampaania infopäevadele on oodatud kõik kollatähni kärbumisest ja selle ennetusest huvitatud inimesed. Osalejatele tasuta sündmused toimuvad:

  • 16.08 ja 17.08 Tallinnas Tammsaare pargis (Rahvusooper Estonia poolsel küljel);
  • 18.08 Jõhvis Kaubakeskuse ees (Keskväljak 6);
  • 19.08 Tartus Küüni tänaval Kaubamaja ees;
  • 21.08 Viljandis Turu parklas
  • 22.08 Pärnus Rüütli platsil

Sündmused algavad iga päev kell 10.00 ning kestavad kuni kella 18.00-ni.

Teavituskampaania toetajaks on üks maailma juhtivamaid silmaravimite tootjaid Bausch & Lomb Pharmaceuticals.


Lisainformatsiooni haigusest on saadaval rahvusvahelistel kodulehekülgedel www.amdalliance.org ja www.macular.org.

Fotod ja joonis on pärit: moodtech.eu