Sel reedel, 25. novembril selgitatakse Eesti Pärimusmuusika Keskuse eestvedamisel välja järjekorras juba kolmas Vabariigi Pillimees. Viljandi Pärimusmuusika Aidas toimuval konkursil astub üles 24 osalejat, kellest parimale annab Vabariigi Pillimehe tiitli üle riigipea Alar Karis. 

„Vabariigi Pillimehe konkurss on kantud soovist väärtustada soolopillimängu kultuuri. Seda, mis on kõige ehedamalt pärimusmuusika alus. Ehk individuaalset ja erilist stiili, mida iga pillimees mängib,“ kirjeldab Eesti Pärimusmuusika Keskuse juht Tarmo Noormaa. „Pillimehe improvisatsioonioskus, tema karisma, lavaline suhtlus publikuga – kõiki neid väärtuseid kannabki edasi parim pillimees. See, kes paneb peo käima ja istujad tantsima,“ tõdeb Tarmo Noormaa. 

Esimene Vabariigi Pillimehe konkurss toimus 2018. aastal Rootsi Riksspelmani võistluse eeskujul, millega tunnustati samuti parimaid pärimusmuusikuid. Tänavu osaleb konkursil 24 pillimeest, sama palju kui esimeselgi aastal. „Mõned pillimehed osalevad juba kolmandat korda, sest toetavad mõtteviisi ja pärimusmuusika kogukonda. Paljude jaoks polegi see võistlus, vaid panus kogukonna tegemistesse. Et soolopillimäng ja pärimusmuusika käiksid käsikäes,“ kinnitab Noormaa. 

Tänavustest osalejatest on 9 tudengid, kes esindavad Tartu Ülikooli, Tartu Ülikooli Viljandi kultuuriakadeemiat, Tallinna Muusika- ja Balletikooli ning Heino Elleri Muusikakooli. Teiste seas asub ihaldatud tiitli eest võistlema 10 naismuusikut. Konkursil võib osaleda kõikide pillidega. Kolmandat korda võistlevad näiteks Villu Talsi, Maria Mänd, Katariin Raska, Kristi Kool ja Herbert Konnula. Sel aastal osaleb ka eelmise konkursi võitja Kandle Ossi ehk Martin Araku isa Aivar Arak.

Vabariigi Pillimehe formaat näeb ette, et esmalt mängivad pillimehed 9 minutit ja žürii, kuhu kuuluvad Cätlin Mägi, Celia Roose, Ene Lukka-Jegikjan ning varasemad Vabariigi Pillimehe konkursi võitjad Juhan Uppin (2018) ja Martin Arak (2020), valib välja 4 finalisti. Vabariigi Pillimehe võitja hääletab rahvas kell 19.00 Pärimusmuusika Aidas algavas finaalis, kuhu oodatakse rohkelt publikut. Võistlust saab jälgida ka ERR kultuuriportaali vahendusel.

„Otsime vabariigi parimat pillimeest, kes ei pruugi olla üleüldse kibedama näpujooksuga või kõige naljakam. Võit võib olla ootamatu ehk lõpuks loeb see, mis publikule kõige rohkem peale läheb,“ sõnab Pärimusmuusika Keskuse juht ja lisab: „Ent teine oluline aspekt selle konkursi juures on pärimusmuusika kogukonna omavahel kokku toomine. Et vanad olijad kohtuksid uute tulijatega, publik pillimeestega ja tekiks justkui kogukonna kokkutulek.“

Kolmel korral, mil Vabariigi Pillimehe konkurss toimunud, on kõige enam esindatud olnud lõõtspill ja karmoška. Samuti on võistlustulle asunud haruldasemad pillid, näiteks harf, mis ka sel korral Vabariigi Pillimehe konkursil kandideerima asub.