Rohelised loodavad, et uus Eesti Energia juht Hando Sutter astub sammu edasi aegunud, juba praegu majanduslikult küsitavast  ja saastavast kivipõletamise traditsioonist ja liigub kiiresti edasi eelkõige kütusevabade ja fossiilkütustest vabade elektritootmisvõimsuste suunas.

Päikest, tuult, võsa, biogaasi ja maakütet ei saa sanktsioonide alla panna, blokeerida ega maksustada. Nende kasutamine elektri ja soojuse tootmiseks vaid suurendab Eesti julgeolekut ja varustuskindlust. Just taastuvenergia üha laialdasem ja süsteemipärane kasutuselevõtt on Eestile praegusel pingete ajajärgul parim lahendus.

Ühtlasi kutsume üle vaatama kivipõletamisse ja saastamisse tehtud nn investeerigud välismaale. Nimetame asju ikkagi õigete nimedega - Jordaania ja USA “projektid” on Eesti elektritarbijatele selgelt kahjulikud ja olemuselt jätkusuutmatud. Põlevkiviprojekt USAs on läbi kukkunud tehnoloogilise suutmatuse ja ameeriklaste keskkonnateadliku vastuseisu tõttu. Pole mingit õigustust sellele, et meie riigi ettevõte läheb teise riiki moraalselt vananenud tehnoloogiaga saastet suurendama ja kõrbealadele kallist põhjavett reostama. Me maksame taastuvenergia tasu ja elektriaktsiisi ning meil on selles osas õigus kaasa rääkida!

Deutsche Bank teatas juba selle aasta jaanuaris, et vähemalt 19 regioonis on isegi päikeseenergia konkurentsivõimeline ilma igasuguste toetusteta ning lisa on veel selle aasta sees tulemas. Nimetatud maade ja piirkondade hulgas on nii Saksamaa, Hispaania, Itaalia, Lõuna-Aafrika, Ladina-Ameerika maad, USA mitmed osariigid, Kreeka, India, Austraalia, Jaapan, aga ka Türgi ja Lähis-Ida, sealhulgas Jordaania naaberriik Iisrael.

Vaatamata põlevkivi rohkusele nii Eestis, Jordaanias kui USAs, ei pruugi see olla kõige parem allikas, millest energiat saada. Kiviaeg ei lõppenud ka ju mitte seetõttu, et kivid oleksid otsa saanud, vaid seetõttu, et  kasutusse võeti uued materjalid. Eesti, ega ammugi Eesti Energia, ei peaks olema maailma mõõdus mitte kiviaja jätkaja, vaid energeetika kaasajastaja nii Eestis kui ka mujal maailmas. Jordaania on otsustanud,  et nad rajavad vähemalt 1200 MW ulatuses tuuleparke ja on alustanud  päikeseenergeetika- alaste plaanide ning investeeringutega. Saame osaks uuest ja puhtast, mitte vanast, fossiilkütustest sõltuvast ja saastavast maailmast!

Roheliste ettepanek on lihtne ja selge - lõpetada koheselt igasugused raharaiskavad tegevused ja jutud kivipõletamise teemal ning orienteeruda ümber päikese- ja tuuleelektrijaama ehitamisele nii Jordaanias kui USAs. Eesti riik peab lõpetama asendustegevustega tegelemise ning aitama Eesti tuulegeneraatorite leiutajatel-ehitajatel ning päikesepaneelide tootjatel  hõivata USA, Euroopa ja Lähis-Ida turge.