Teaduspark Tehnopol kutsub Eesti idufirmasid 11. märtsini esitama taotlusi Kesk- ja Ida-Euroopa suurimale konkursile PowerUp!, mille võitjat ootab 50 000-eurone auhinnaraha ning võimalus arendada äri globaalselt. EIT InnoEnergy korraldataval konkursil on Eesti idufirmasid eelnevalt pärjatud juba kolme esikoha ning ühe teise koha tiitliga.

  • Energeetika
  • 4. märts 2019
  • Foto: Võitjad eelmise PowerUp! finaalis.

InnoEnergy on Euroopa Innovatsiooni- ja Tehnoloogiainstituudi (EIT) toetusel tegutsev säästva energia uuenduste eestvedaja, mis korraldab PowerUp! võistlust tänavu juba viiendat aastat. Rohetehnoloogia idufirmade konkursile on seekord eriti oodatud ideed, mis hõlmavad tooteid või teenuseid säästva energia, mobiilsuse, puhta õhu, kütte, ringmajanduse, targa linna ja teiste rohetehnoloogiate valdkonnas.

Lisaks peaauhinnale on rahalised auhinnad ka teisele ja kolmandale kohale. Samuti pakub konkurss võimalust osaleda InnoEnergy juhitud ärikiirendis Highway, mille eesmärk on aidata idufirmad Euroopa turule. Programmiga liitujatele pakutakse tuge väga erinevates valdkondades, alustades juriidilisest nõustamisest intellektuaalomandi kaitsmisel kuni toodete turule toomiseni. Lisaks saavad kiirendis osalejad ligipääsu rahvusvahelistele klientidele ning võimaluse kuni 150 000-eurose investeeringuni.

2018. aasta PowerUp! konkursi võitja oli Eestis Tehnopol Startup Inkubaatoris tegutsev idufirma Zubax Robotics, kelle välja töötatud tehnoloogia võimaldab oluliselt tõsta kosmosetööstuse energiatõhusust. Zubax Roboticsi asutaja Pavel Kirienko kommenteeris peale lõppvõistlust, et PowerUp! konkursilt saadud uued esinemisoskused ja mentorite nõuanded on väga olulised, aga samas on tähtis teha oma tööd võimalikult hästi – küll siis tuleb ka kõik muu.

„Peale finaali võitmist võtsid meiega ühendust mitmed riskikapitali firmad ja inkubaatorid, kuid hetkel oleme otsustanud pühenduda oma tehnoloogia edasiarendamisele. Võiduraha 30 000 eurot oli väga teretulnud – kasutasime seda põhiliselt labori varustuse täiendamisele ja prototüüpide tootmisele. Hetkel valmistame ette esitlust InnoEnergy hindamiskomisjonile, kes otsustab meie pääsemise Highway kiirendi programmi,“ lisas Kirienko.

Tehnopol Startup Inkubaatori projektijuhi ja võistluse Eesti eestvedaja Heleri Holmi sõnul on Eesti ettevõtjad Euroopa rohevaldkonnas nime teinud ja muljetavaldavalt esinenud: „InnoEnergy on viimase paari aasta jooksul juba mitmesse Eesti idufirmasse investeerinud ning lausa kolmel korral on PowerUp! konkursilt peavõitudega koju tuldud. Edutee on ette käidud ja rohelise digiriigi maine saavutatud, järgmised tegijad ei tohiks kindlasti jätta nii head võimalust kasutamata!“

PowerUp! konkursi osavõtjate arv on igal aastal võrreldes eelmisega kahekordistunud, 2018. aastal esitas taotluse konkursil osalemiseks üle 300 kandidaadi.

Jakub Miler, InnoEnergy Kesk-Euroopa tegevjuht: “Konkursil osalejate arv kasvab iga aastaga ning üha enam on osalevatel idufirmadel lisaks ideele olemas juba ka valmis prototüüp või toimiv toode või teenus – see näitab PowerUp! konkursi üha suurenevat tunnustust ning kasvavat prestiiži. PowerUp! avab ukse Kesk- ja Ida-Euroopa julgete innovaatorite arengule ja annab neile ligipääsu meie rahvusvaheliste äripartnerite võrgustikule. Võistlusel osalejad hindavad neid võimalusi kõrgelt.”

Taotluse esitamise vooru läbinud idufirmad kutsutakse osalema kohalikes bootcamp’ides, mida juhivad Euroopa tunnustatud ärimentorid. Need töötoad valmistavad osalejad ette nii kohalikuks finaaliks kui lõppvõistluseks, kus esitletakse ideid valdkonna ekspertidele.

InnoEnergyl on võtmeroll 2018. aasta oktoobris Brüsselis käivitatud Clean Air Challenge’il (puhta õhu väljakutsel) ning seekordsel lõppvõistlusel hinnatakse ideid esmakordselt ka antud kategoorias. Eriauhind antakse idufirmale, kelle välja töötatud lahendus aitab kaasa õhusaaste ja sudu vähendamisele.

Eesti finaal toimub 24. aprillil Pipedrives, sellele eelnevad bootcamp’id 17. ja 18. aprillil. Eesti finaali võitja läheb edasi lõppvõistlusele, mis toimub 21. mail Krakowis. Üritus toimub ühe Kesk- ja Ida-Euroopa tähtsaima majanduskoverentsi Impact’19 raames.

Osalemise tingimused, taotlusvorm ning muu vajalik informatsioon on leitavad konkursi veebilehelt. Taotluseid saab esitada kuni 11. märtsini 2019.

EIT InnoEnergy koostööpartneriks Eestis on Tallinna Teaduspark Tehnopol. Ühisteks eesmärkideks on toetada Eesti energiavaldkonna innovaatiliste ettevõtete arengut ja jätkusuutlikkust. Tehnopol arendab Eesti rohetehnoloogia valdkonda alates aastast 2010 koostöös PAKRI Teadus- ja Tööstuspargiga.