Täna tähistatakse ülemaailmset lastepäeva, mille puhul kutsub Taani kunstnik Olafur Eliasson Eesti poliitikuid ja täiskasvanuid kuulama laste keskkonnateemalisi muresid. Laste mõtteid üle maailma saab jälgida Earth Speakr rakenduses või sotsiaalmeedias #ListenToTheFuture viite järgi.

  • Jäätmed
  • 20. november 2020
  • Foto: Olafur Eliasson, Earth Speakr

Earth Speakr kunsti- ja kliimatemaatiline rakendus loodi sel suvel Saksamaa Euroopa Liidu 2020. aasta eesistumise raames ning selle tegevustest on tänaseks osa võtnud üle 250 000 inimese 70 riigist. Kunstniku sõnul aitab rakendus elavdada keskkonnateemalist diskussiooni eri põlvkondade ja Euroopa riikide vahel.

„Kunstil on imeline võime tuua inimesed ühte ruumi kokku, panna nad omavahel suhtlema ja mõtteid vahetama. Minu jaoks on sellise kahepoolse suhtluse tekitamine kunstis väga oluline. Earth Speakr annab lastele vajalikud vahendid, et nad saaksid end keskkonnateemadel loominguliselt väljendada ning täiskasvanutele võimaluse laste loodud naljakaid ja teisalt murettekitavaid sõnumeid kuulata,“ rääkis Eliasson.

Keskkonnateemalisi sõnumeid on rakendusse üles laadinud ka Eesti lapsed, kes muretsevad enim kile, plasti ja prügi sorteerimise pärast. Sõnumeid on üles laetud nii Harju-, Tartu- kui Ida-Virumaalt:

  •     „Kallid inimesed! Minu meelest on kõige suurem probleem kile ja plastik, mis ei idane, mädane ega kõdune. Soovitan teil osaleda maailma koristuspäeval. Ja et oleks põnevam, lae alla äpp Earth Speakr, kus saad igale probleemile anda oma näo ja hääle.“ Oliver Kõvaski sõnum maailma koristuspäevalt.
  •     „Eestis visatakse ära üle 200 000 ühekordse kohvitopsi iga päev. Iga kuues eestlane ostab ühe sellise kohvitopsi ning viskab hiljem selle lihtsalt prügikasti või maha,“ rääkis kohvitops Tallinnas.
  •     „Kuhu prügi läheb? “Prügikasti!" "Kas kogu prügi läheb ühte ja samasse prügikasti?" "Ei, pakendid lähevad pakenditesse ja ülejäänud prügi läheb teise prügikasti." "Nii et sina viskad need eraldi prügikastidesse?" “Jah!" "No väga tubli!“  Prügiteemaline sõnum.


Earth Speakr on teinud Eestis koostööd „Teeme Ära!“ ülemaailmse koristustiimiga, Saksamaa suursaatkonna ning Goethe Instituudiga Tallinnas. Ülemaailmse koristustalgute käigus andsid lapsed animeeritud kujul näo ja hääle nii suitsukonidele kui maha visatud prügile. Kunstnik Olafur Eliasson tutvustas oktoobris Earth Speakr projekti ka kliimatemaatilisel TED Countdown üritusel, jagades lava tuntud kliimaaktivistide, muusikute ja näitlejatega.

Earth Speakr projekti rahastas Saksamaa välisministeerium ning see viidi ellu koostöös Goethe Instituudiga. Aktsiooniga liitumiseks lae alla Earth Speakr rakendus Google Play või App Store keskkonnas või külasta veebilehte https://earthspeakr.art/et/.

Lisainfo, fotod ja videod.

Earth Speakr video Olafur Eliassoniga.