8.-9. septembril toimusid esimest korda looduskeskuste päevad, kus ligi 40 loodus- ja keskkonnahariduskeskust üle Eesti kutsusid endile külla ning pakkusid erinevaid looduse ja tervisega seotud tegevusi.
- Keskkonnaharidus
- 10. september 2018
- Aegna looduskeskus. Janek Jõgisaar, Bioneer.ee
„Oma argiaskeldustes kipume unustama, kui palju mõjutab looduses viibimine meie tervist. Looduskeskuste päevadel saab igaüks valida endale sobivaima liikumisviisi, olgu selleks siis seenelkäik, kepikõnd, kanuuretk või traditsiooniline loodusmatk,“ tõi keskkonnaminister Siim Kiisler välja võimalusi, kuidas esimest korda toimuvatest looduskeskuste päevadest osa saada.
Looduskeskuste programmid on tõeliselt mitmekülgsed ja põnevad. „Sügisele iseloomulikult toimuvad seeneretked metsa, targemaks saab nii seeneroogade, seentega lõnga värvimise kui ka puuseente teemadel. Alati on inimesi huvitanud ka mürgised, söödavad ning ravimtaimed. Nüüd saab meelde tuletada, mida veel korjata aiast ja metsast ning kuidas koguda ja kuivatada ravimtaimede juuri, mille varumiseks on just praegu parim aeg,“ lausus Maris Kivistik, Keskkonnaameti keskkonnahariduse osakonna juhataja.
Mõeldud on ka väikestele loomasõpradele, kes said Nõmme ja Tartu loodusmajas tuttavaks sealsete neljajalgsete elanikega, jõe- ja järvehuntide akadeemia õpetas Lodjakojas tundma kalu, Saadjärvel sai aga ise minna parvega veetaimi uurima ning veeselgrootuid püüdma.
Pernova loodusmajas Pärnus sai õppida tervislike smuutide valmistamist, Lahemaal meisterdada okstest tuulekella, Palupõhjal teha raudosjast küürimisnuustikut ning Soomaal taimepaberit. Eesti südames, Paide tehisjärve juures jagas aga Keskkonnaameti keskkonnahariduse bussi naiskond näpunäiteid looduse kaubamaja külastamiseks, kus ainsaks maksevahendiks on oma aeg.
Looduskeskuste päeva korraldas Keskkonnaamet SA KIK toetusel ning tegu on kingitusega Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva puhul.
Keskkonnahariduse portaali septembrikuu alguse andmetel tegutseb Eestis üle 140 loodus- ja keskkonnahariduskeskuse. Neist 17 on Keskkonnaameti keskused, 18 RMK loodushariduskeskused, 19 muuseumid ning 90 mittetulundusühingud, sihtasutused, kohalikele omavalitsustele kuuluvad asutused ja muud keskused. Kokku pakutakse keskustes üle 1000 erineva õppeprogrammi.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta