Eesti-Soome ühine LIFE projekt „Läänemere rannikuelupaikade võrgustiku taastamine“ on lõpusirgel. Projekti käigus sai Eestis taastatud ligi 180 hektarit looduskooslusi. 22. augustil toimus Viinistus Ranniku LIFE projekti Eesti lõpuseminar, kus tutvustati projekti eestipoolseid tulemusi.
- Elurikkus ja looduskaitse
- 1. september 2024
- Foto: Pärandniitude hooldamine Puhtus / Janek Jõgisaar, Bioneer.ee
Keskkonnaameti looduskaitse korraldamise osakonna projektijuht Riina Martverk ütles, et Ranniku LIFE projekt pole ühe valdkonna projekt nagu tavalised LIFE projektid on. „Ranniku LIFE projekti tegevusteks on Läänemere rannikualade erinevate elupaikade looduslikkuse ja liikide elutingimuste taastamine. Erinevaid elupaiku on palju, seega on ka projekti tegevuste ja tulemuste loetelu pikk.“
Projekti taastamistegevused on suunatud tervikuna kogu Läänemere rannikukompleksi elustikule, hõlmates nii Soome lahe lõuna- ja põhjarannikut kui ka Põhjalahega piirnevat Soome rannikut. Taastamistegevusi tehti kokku 41 projektialal. Neist neli ala asuvad Eestis: Lahemaa rahvuspark, Kolga lahe ja Aegna maastikukaitsealad ning Paljassaare hoiuala. „Projekti käigus taastati Läänemere rannikumere ja rannikukoosluste, väikesaarte ning valgala jõgede ja jõekallaste elupaikade looduslikkust ja liikide elutingimusi. Eestipoolsed tegevused viidi läbi Soome lahe lõunarannikul,“ selgitas Martverk.
Riina Martverki sõnul oli projekti kõige põnevamaks tegevuseks ebapärlikarpide kasvatamine. „Selle käigus õppisime palju. Oleme väga uhked, et esimene samm on astutud ja tulemus olemas. Jões kasvatuskastides on meie hoole all kasvamas tuhandeid väikeseid ebapärlikarpe,“ ütles projektijuht.
Taastamistööde tegemist on toetanud mitmed talgulaagrid, mis annavad huvilistele võimaluse projekti tegevustes vabatahtlikult kaasa lüüa ja selle kaudu oma teadmisi täiendada. Kokku on projektil Eestis olnud 21 talgukorda. Viimane talgulaager toimub 23.-25. augustil Rammu saarel.
Projekti juhtpartner on Soome Metsavalitsus. Kokku on projektil kaheksa partnerit, neist kaks Eestist: Keskkonnaamet ja Tallinna Keskkonna- ja Kommunaalamet. Eesti tegevuste elluviimisele on oluliselt kaasa aidanud ka Riigimetsa Majandamise Keskus. Hindamatu panuse on andnud paljud maaomanikud, nii oma toetava suhtumise kui ka praktilise abiga.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta