Kaheksajalad kehastavad kõike, mis mere juures on salapärane ja ehk veidi hirmutavgi. Nad on inspiratsiooniallikaks mitmetele müütilistele ja fiktsionaalsetele olenditele, alustades Krakenist Skandinaavia folklooris ja lõpetades Doc Ockiga Marveli koomiksites. Tegemist on äärmiselt intelligentsete loomadega, kelle maailm on senini meile pigem võõras.
- Loomakaitse
- Anu Tensing, MTÜ Loomus
- 18. veebruar 2025
- Foto: Sandrine Rongere. Pixabay
Milleks me üldse räägime kaheksajalgadest?
Kaheksajalad on siin maakeral elanud kaua. Vanim teadaolev kaheksajala esivanema fossiil kuulub loomale, kes elas umbes 330 miljonit aastat tagasi, veel enne dinosauruseid. Tal oli kümme jäset, tänapäevastel kaheksajalgadel aga kaheksa. Ammu enne seda, kui elu maismaal oli arenenud kaugemale kui väikesed roomajad, olid kaheksajalad juba olemas.
Loodusest püütud kaheksajalgu on tarbitud toiduks kogu maailmas, eriti mitmes Vahemere piirkonna Euroopa riigis, aga ka Aasias ja Kesk-Ameerikas. Ent viimasel ajal on ka teistel turgudel, näiteks Ameerika Ühendriikides ja Jaapanis, nõudlus kaheksajala järele kasvanud. See on viinud loodusliku populatsiooni vähenemiseni, veel enamgi – on tekkinud huvi kaheksajalgu tööstuslikult toiduks kasvatada. Kaheksajalatööstust on planeeritud nii Hispaaniasse kui ka väljaspoole Euroopat, teiste seas Mehhikosse, Jaapanisse ja Hawaiile.
Kaheksajalafarmid on julmemad kui me suudame isegi ette kujutada
Iga looma pidamine intensiivtööstuses on julm ja ebaeetiline, ent kaheksajalgade puhul seda probleemi väga hästi ei aduda vaatamata sellele, et kaheksajalgade eripära teeb nad veel enamgi tundlikuks taolise kohtlemise suhtes.
Kaheksajalad on loomult üksikud loomad. Kaheksajalgade pidamine koos viib agressiooni ja kannibalismini. Seda enam, et kaheksajalgadel puuduvad kaitseks sisemised ega välised luustikud ning nende nahk on väga habras. St võimalus saada vigastada läbi kontakti puuri, inimese või teise kaheksajalaga, on äärmiselt kõrge. Plaanitud farmides plaanitakse pidada ligikaudu 10-15 kaheksajalga kuupmeetrikohta.
Kaheksajalgu planeeritakse surmata veevanni abil (segu külmast veest ja jääst), mis on tavaline praktika ka kalade puhul. See tekitab loomades tohutut stressi ja hirmu ning üldiselt tehakse seda ilma igasuguse eelneva tuimestuseta.
Seadused, mis peaksid kaitsma põllumajandusloomi ning tagama nende heaolu, on küsitavad, ent kaheksajalgadel ei ole sedagi. Seda enam, et kaheksajalgu ei ole kunagi tööstuslikult peetud, mistõttu väga vähe on teadmisi selle kohta, kuidas rahuldada nende kasvõi kõige elementaarsemaid heaoluvajadusi.
Kaheksajalafarmid oleksid jätkusuutmatud ja kahjulikud nii teistele liikide kui ka ülejäänud looduse suhtes
Me seisame juba täna silmitsi ülemaailmse ülepüügi kriisiga. Kalakasvatus vastutab suure osa meie ohustatud ookeanide tööstuslikust kalapüügist. Ligikaudu 20-25% looduslikult püütud kaladest kasutatakse kalajahu ja -õli valmistamiseks – lihatoiduliste kasvanduskalade söödaks. Kuna kaheksajalad on lihasööjad, arendavad tööstus ja teadlased praegu tehistingimustes kasvatatavatele kaheksajalgadele söötasid, mis põhinevad kalajahu ja kalaõli kasutamisel. See avaldaks täiendavat jätkusuutmatut survet looduslike kalade populatsioonidele.
Nii nagu igasugune loomatööstus on ka kaheksajalafarmide puhul probleemiks suur vee- ja energiakasutus ning reostus. Selleks, et pidada veeloomi tööstuses, peab toimuma pidev veevahetus, mille tagajärjel jõuab igasugune reostus tööstusest otse meie vetesse.
Filmisoovitus: My Octopus Teacher (2020)
"My Octopus Teacher" räägib loo aastast, mille Craig Foster veetis koos metsiku kaheksajalaga. Filmis saab näha, kuidas kaheksajalg oma igapäevaelu elab ja ümbritseva maailmaga, sh Craigiga, suhtleb. See on põnev ja lummav vaade kaheksajalgade maailmasse.
Filmi tegevus toimus suures aafrika meremetsas (Great African Seaforest), mis piirneb Kaplinna kallastega ning ulatub enam kui 1000 km kaugusele Namiibiasse. Piirkonnas kasvavad hiiglaslikud pruunvetikad ning seal elab jahmatavalt palju põnevaid veeloomi. Erinevalt paljudest pruunvetikametsadest, mis kahanevad, nihkuvad või kaovad, arvatakse, et Suur Aafrika meremets kasvab.
Selleks ajaks, kui film välja tuli, oli peategelasest kaheksajalg meie seast juba lahkunud, kuna kaheksajalgade eluiga on lühike, vaid ligikaudu 18 kuud.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta