Alates tänasest on apteekides saadaval neliktestid, mis tuvastavad lisaks SARS-CoV-2 kui ka A- ja B-gripi antigeenidele ka RS-viiruse antigeenid. Kodustes tingimustes haiguste testimine aitab alustada kiiremini raviga ning ennetada haiguste kiiret levikut. 

„Seni on Eestis saadaval olnud antigeeni kiirtestid, mis tuvastavad kas ühe viiruse antigeeni või kolmiktest, mis tuvastab, kas tegemist on COVID-19 viirusega või A- ja B-gripiga. Neliktest annab vastuse ka RS-viiruse olemasolu kohta,“ rääkis  proviisor ja müügijuht Merilin Israel. Terviseameti andmetel haigestus sel nädalal ägedatesse respiratoorsetesse nakkustesse 3844 inimest ning Eestis levivad hetkel nii COVID-19, A- ja B-gripp kui ka RS-viirus. Kui aasta lõpus olid ülekaalus SARS-CoV-2 ja A-gripi viirused, siis on tänaseks on Terviseameti sõnul ringlevate viiruste etioloogiline pilt muutumas ning RS-viiruse osakaal järjest suureneb. „Lisaks teistele hetkel enimlevivatele viirustele, mida seni on saanud antigeeni testidega kiirelt tuvastada, on alates tänasest vaid Südameapteekides saadaval ka RS-viirust tuvastavad kiirtestid,“ ütles Israel. Ta lisas, et ära märkida tasub ka see, et apteekides saadaolevad kolmik- ja neliktestid tunnevad ära ka uue SARS-CoV-2 Krakeni tüve.

„RS-viirus on äge respiratoorne viirus, mis sarnaselt COVID-19le ja gripile levib piisk-õhknakkuse teel köhimisel, aevastamisel, nuuskamisel ja kokkupuutel köhapiiskadega või ninaeritisega saastunud pindade või esemetega. Tegemist on kiiresti leviva viirusega ning viirusega kokku puutunud inimestest nakatub vähemalt 50%,“ kirjeldas proviisor hetkel lasteaiaealiste laste hulgas laialt levivat viirust.

Israeli sõnul on ka RSV-nakkuse haigusnähud üsna sarnased COVID-19 ja gripiga. „Lastel algab haigus reeglina kõrge palavikuga, tekib köha, aevastamine, nohu ja/või kurguvalu. Levinud haigusnähtudeks on ka raskendatud hingamine ja isutus. Ka täiskasvanute sümptomid on enamasti sarnased,“ rääkis Israel. Haigus kestab lastel üks kuni kaks nädalat, täiskasvanutel nädal. „Raskematel juhtudel võib viirusega haigestunul tekkida bronhiit, 25-40%-l nakatunutest bronhioliit või kopsupõletik. Viirus võib soodustada ka keskkõrvapõletiku teket. Need tüsistused võivad tekkida eelkõige nõrgema immuunsusega inimestel, lastel ja vanuritel ning seetõttu tasub viiruste leviku perioodil riskirühma kuuluvate inimestega kokku puutudes olla ettevaatlik,“ ütles Israel.

 

RSV-nakkuse riskirühma kuuluvad:

enneaegsed imikud,
alla 2-aastased krooniliste kopsu- ja südamehaigustega lapsed,
immuunpuudulikkusega lapsed ja täiskasvanud,
65-aastased ja vanemad inimesed.
 

RSV-nakkuse, COVID-19 ja gripiviiruste vältimiseks:

Pese sageli käsi. Eriti, kui perekonnas või kollektiivis on haigestunud inimesi.
Väldi kokkupuudet köhivate, aevastavate või nohuste inimestega.
Köhimisel ja aevastamisel kata suu taskurätiku või varrukaga.
Puhasta ja desinfitseeri röga- ja süljepiiskadega saastunud pinnad, mänguasjad, ukse käepidemed jm esemed.
Ära puuduta pesemata kätega nina, suud ja silmi.
Ära viibi gripitaoliste haiguste leviku kõrgperioodil lapsega rahvarohketes kohtades.
Haige laps või täiskasvanu peab olema kodus.