Eestimaa Looduse Fond (ELF) kuulutab täna välja oma suvised talgureisid, kus igaühel on võimalus looduse heaks käed tööle panna. Kokku toimub mitmetes Eesti rahvusparkides ja looduskaitsealadel juunist septembrini kakskümmend üks põnevat talgureisi. ELF-i talgutel osalemiseks tasub huvilistel end aegsasti sobivatele talgutele kirja panna kodulehel www.talgud.ee.

„Talgusuvi tuleb mitmekesine,“ rääkis Eestimaa Looduse Fondi talgukorraldaja Siim Kuresoo. „Juba neljateistkümnendat aastat talgusuve välja kuulutades oleme veendunud, et vabatahtlike panus looduskaitsesse saab ka sellel suvel olema märkimisväärne. Omalt poolt plaane tehes oleme silmas pidanud, et vahvaid kaasalöömise võimalusi jaguks igasse nädalasse ning võimalikult eriilmelistesse paikadesse,“ lisab ta.

Aastaid suvistel talgutel osalenud vabatahtlik Kristina Mänd on kindel, et põhjuseid ELF-i talgutele tulemiseks on palju: „Kui oled kunagi juba ELF-i talgutel käinud, siis mais-juunis ootad juba ärevalt uut võimalust, et reisida huvitavatesse Eesti paikadesse, kuhu muidu ei satuks, et kohtuda toredate inimestega, teha midagi kasulikku looduse heaks ning nautida puhkust ja loodust.“ Kristina lisab, et  loodustalgud on hea viis puhkuse veetmiseks, kuna saab kaasata ka lapsi: „Minuga on korduvalt ELF-i talgutel kaasas käinud õetütar, kes tuleb ühes ka tänavu.“

Sel aastal on kolme suvekuu jooksul võimalus talguelamusi koguda ja looduse heaks töid teha Nigulas, Sutil ja Nedremal Pärnumaal, Osmussaarel, Laelatul ja Ulluta laiul Läänemaal, Viidumäel, Abrukal, Laidevahes ja Kesselaiul Saaremaal, Saarnaki laiul ja Käina lahe ääres Hiiumaal, Haanja looduspargis Võrumaal ning Rammu saarel Harjumaal, samuti Karula, Matsalu ja Vilsandi rahvusparkides.

Talgutele oodatakse inimesi igalt poolt ja igas vanuses. Lapsed saavad talgutel osaleda koos täiskasvanud saatjaga. Töö konti ei murra ja tegevust leidub kõigile, kel tahtmist midagi looduse heaks teha. Talgugruppi mahub tavaliselt umbes tosin talgulist.

Loodustalgud on kogu maailmas üha suuremat populaarsust võitev viis puhkuse ja vabatahtliku töö ühendamiseks. ELF-i talgureis kestab tavaliselt 3–5, vahel kuni 10 päeva. Talguil tehakse looduskaitselisi töid, tutvutakse ümbruskonnaga, käiakse matkarajal või kuulatakse kohaliku loodusetundja õpetusi. Talgutööde eesmärgiks on mitmesuguste koosluste ja elupaikade taastamine ning hooldamine. Kõige sagedasemad tööd on võsa lõikamine ja koondamine, heinategu, õpperadade ja karjaaedade ehitus ning elupaikade (nt kõre- või vesilikutiikide) hooldus.