Kas te ei oska midagi peale hakata vanade ajalehtede ja ajakirjadega? Barbara Turska-Knyziakil on sellele lahendus. Poola disainer kogub sõpradelt ja perekonnalt kasutatud perioodikat ning teeb sellest paberist punutised, millest ta valmistab skulptuurseid lambikupleid, puuviljakausse ja korve.

„Taastöödeldud ajalehed ja ajakirjad on üüratute võimalustega materjalid ning väga ökoloogilised, ometi kasutatakse neid liiga vähe.”

Turska-Knyziakil on Varssavis graafilise disaini stuudio, aga ta tegeleb selle kõrvalt kirglikult taaskasutusega, turustades tooteid oma kaubamärgi Barbórka dizajn nime all. Punutiste tegemiseks rullib ta ajalehepaberid torudeks, millest ta koob eri vormid.

Kiht värvi ja ökoloogiline lakk muudavad esemed jäigaks, vastupidavaks ning niiskusele vastupidavaks. Sümmeetrilise vormiga Oslo lambikuplid näevad päevasel ajal välja intrigeerivad, öisel ajal aga saavad need täiesti uue elu, mängides valguse ja varjuga läbi punutises olevate pilude.

„Mind ei huvita mitte ainult valmistatavate esemete välimus, vaid ka nende kvaliteet. Ma ei taha toota väärtusetuid asju, mis muutuvad kiiresti prügiks,” ütleb disainer. Tema töö võib küll võtta kaua aega (väikese korvi valmistamine võtab kaks või kolm päeva, lambi tegemine mõnevõrra kauem), aga see pakub talle naudingut ja on lõõgastav, ütleb naine.

Loodusest ja rahvakultuurist inspireeritud Turska-Knyziak, kes kasvas üles Silesias Edela-Poolas, ühendab säästvaid ökoloogilisi materjale traditsiooniliste rahvatehnikatega. Paljud tema valmistatud esemed sisaldavad motiive rahvakultuurist, näiteks nikerdatud kujundeid, mis on iseloomulikud Łowiczi piirkonnale Kesk-Poolas.

Kogemus on näidanud, et on piisavalt inimesi, kes tahavad õppida tegema sama asja: Barbórka dizajn korraldab menukaid töötubasid loomingulisest taaskasutusest, õpetades tehnikaid, mida tema kasutab, kasulike ja ilusate esemete valmistamiseks igapäevastest majapidamisjäätmetest, näiteks paberist ja tühjadest anumatest. „Inimesed hakkavad jäätmeid nägema uue materjalina, mida saab kasutada millegi huvitava valmistamiseks. See on hea, inimesed hakkavad teistmoodi mõtlema.”

Kannustatuna oma tööde entusiastlikust vastuvõtust näitusel „Polska! Folk” Sofia disaininädalal 2013. aasta juunis ja muuseumis Muzeul Național al Țăranului Român Bukarestis 2013. aasta oktoobris on Turska-Knyziakil plaanis hakata kasutatud ajalehepaberist tegema mööblit.

„See pole mingi juhus, et kasutan ökoloogilisi materjale, kuigi ma ei pea end kuigi ökoloogiliseks inimeseks. Üritan lihtsalt elada teadlikumat elu. Minu jaoks tähendab see lihtsaid valikuid, näiteks tekitatud prügi vähendamist, vee säästmist, prügi sorteerimist ja liha söömise vältimist.”

 Tutvu Barbórka disainiga lähemalt:

www.barborkadizajn.pl


www.facebook.com/barborka.dizajn


Barbórka dizajn on üks paljudest disaineritest kogu Euroopas, kes toetab innukalt kampaaniat Generation Awake. Igaüks neist on ärataja – Awaikener: oma töö ja kasutatavate materjalide kaudu levitavad nad iga päev sõnumit, et ressursse tuleb jätkusuutlikumalt kasutada.