Elektrilevi uuendab käesoleva aasta lõpuks Tartu vanalinna valgustuse. Tööde käigus on planeeritud välja vahetada 195 valgusti sisu ja paigaldada kaasaegsed leedmoodulid. Lisaks tänavate valgustatuse paranemisele on uued valgusallikad võrreldes vanadega ka ligikaudu 30% säästlikumad.

  • Energeetika
  • 11. november 2018
  • Foto: Tartu Raekoja plats öösel. Elektrilevi

„Olemasolevates Tartu vanalinna valgustites on kasutusel kollase valgusvärvsusega naatrium valgusallikad ja nende ettenähtud eluiga hakkab läbi saama. Uued leedtehnoloogial põhinevad valgusallikad on valgemad ja sooja valgusega, mis loob linnaruumist hubase ja loomuliku valguskeskkonna,“ ütles Elektrilevi varahaldusteenuste üksuse juht Andrus Kraht.

Uus tehnoloogia võimaldab ka energiat säästa. Uued leedmoodulid on võrreldes vanadega 20W väiksema võimsusega ehk 30% energiasäästlikumad. „Kui arvestame, et tänavavalgustus põleb ligikaudu 4000 tundi aastas, siis tähendab see linna jaoks igal aastal märgatavat rahalist kokkuhoidu,“ lisas Kraht.

Tänu valgustite uuendamisele muutuvad tänavad ka ohutumaks. „Uute valgustitega vähendame ka valgustite vahele jäävaid pimedaid kohti ning muudame seeläbi tänavad pimedatel aegadel turvalisemaks,“ ütles Kraht.

Leedmoodulid valitakse ja paigaldatakse selliselt, et need ei tekitaks valgusreostust ehk valgus ei kiirgaks soovimatus suunas. Näiteks maja seintele kinnitatavad valgustid valgustavad ainult tänavat, mitte maja seina ja valgus on suunatud teepinnale mitte ülesse.

Elektrilevi osutus valituks Tartu linna poolt korraldatud avalikus riigihankes. Uute valgustite paigaldamine algab novembri lõpus ja tööd on korraldatud selliselt, et tänavad pimedaks ei jää. Ajakava kohaselt peaksid kõik valgustid olema uuendatud enne aasta lõppu.

Elektrilevi on suurim võrguettevõte Eestis ning haldab ligikaudu 60 000 kilomeetrit elektriliine ja 24 000 alajaama. Lisaks sellele haldab Elektrilevi ka Tallinna ja Tartu tänavavalgustusvõrku, mis moodustab 40% kogu Eesti valgustusvõrkudest.