Eestimaa Looduse Fondi (ELF) ekspert Lauri Lutsar avastas märtsi keskpaigas, et käimas on renoveerimistööd Narva Victoria bastioni kasemattides ja püssirohukeldris, kus samal ajal talvitavad nahkhiired. Kaks neist leiti surnult, üks hinge vaakumas. ELF peab hoolimatut käitumist kaitsealuste nahkhiirte suhtes lubamatuks ning nördimust tekitavaks.
- Elurikkus ja looduskaitse
- 31. märts 2014
- Pildistas Pille Lipp, Bioneer.ee
Renoveerimistöid Narva bastionikäikudes alustati ilmselt juba möödunud aasta novembris, eelneva nahkhiireinventuuri tulemusi arvestamata, nahkhiire-eksperte teavitamata ning nendelt nõu küsimata.Tõenäoliselt on hukkunud nahkhiiri rohkem, osa neist võib olla elusalt kinni müüritud.
„Talvitamisperioodil septembrist maini ei oleks tohtinud bastionikäikudes ega püssirohukeldris töid teha, kuna nahkhiirtele on vaja vaikust, pimedust, suurt õhuniiskust ja nullilähedast temperatuuri. Ehitajad kütsid aga ruume puhuritega, loomulikult polnud võimalik vältida müra tekitamist ja valgustamist,” selgitas Lutsar. “Sellistes tingimustes ärkavad nahkhiired liiga sageli. Suure tõenäosusega võib nahkhiirtel lõppeda edukat talvitamist võimaldav rasvavaru,” lisas Lutsar.
Sarnane juhtum leidis aset ka Tallinnas Mustjõe ääres, kus talvel lammutati nahkhiirtele talvituspaigaks olev kelder. Mõlemast kahetsusväärsest juhtumist on teatatud Keskkonnainspektsioonile. Praegu on Keskkonnainspektsiooni andmetel tööd Narva bastionites peatatud.
Kõik meil talvitavad nahkhiired kuuluvad II kategooria kaitsealuste liikide hulka. Nende tahtlik häirimine talvituspaikades on looduskaitseseaduse järgi keelatud.
ELF tegeleb nahkhiirte kaitsmisega alates 1991. aastast. Nahkhiirte kaitsmiseks viib ELF läbi uuringuid, koostab ekspertiise, annab nõu, korraldab talguid ning kogub nende tegevuste toetamiseks annetusi.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta