Tartu loodusmaja õpetab sel aastal 17. LinnaLinnuLaupäevaku raames tegema lisaks lindude pesakastidele ka nahkhiirte varjekaste. 2020. aasta loomaks valitud nahkhiir on looduskaitse all ja tema elupaigad vajaksid varjekastide kujul lisatoetust. Loodusmaja kodulehel juhendab nahkhiireuurija Rauno Kalda läbi õppevideo, kuidas nahkhiire varjekaste ise kodus meisterdada ja peagi on loodusmajast võimalik saada varjekasti komplekte ise kokkupanemiseks.
- Elurikkus ja looduskaitse
- 15. mai 2020
- Pildistas Katrin Jõgisaar, Bioneer.ee
Sel aastal keskendub Tartu loodusmaja traditsiooniline LinnaLinnuLaupäevak peale lindude ka nahkhiirtele, kelle heaolusse saab samuti panustada varjekastide ehitamisega. Nahkhiired kastidesse pesasid ei tee nagu linnud, vaid kasutavad seda varjumiseks nii suvisel ajal, rändeperioodil kui ka öösel puhkamiseks. Looduses varjuvad nad päeval näiteks puuõõnsustes, ehitiste all, pööningutel ning talve saadavad mööda koobastes ja keldrites. Kuna nende varjupaikade ja talvituspaikade olemasolu sõltub otseselt inimtegevusest ning paljud elupaigad on kadumas, siis varjekastide ülespanek võiks aidata asurkondade säilitamisele kaasa. Nahkhiirel on meie looduses tähtis roll, näiteks on nad väga olulised putukate arvukuse reguleerijatena.
2020. aasta loomaks kuulutatud nahkhiir on seoses ülemaailmse koroonapandeemiaga saanud negatiivset meediakajastust justkui levitaks haigust nahkhiired. Ka Eestis elutseb 14 liiki nahkhiiri, kes on looduskaitse all ning üle poole neist liikidest ka talvitub meil. Nahkhiireuurijad, sealhulgas Tartu loodusmaja õppevideos üles astuv Rauno Kalda, kinnitavad, et nahkhiired ei levita koroonaviirust ja ei ole leitud teaduslikku kinnitust, et SARS-CoV-2 kandus vahetult nahkhiirelt inimestele. Uuringute järgi võiks see toimuda ainult vaheperemeeste kaudu ning esmajoones kandub edasi inimeselt inimesele, nii et sellepärast nahkhiiri kindlasti karta ei tasu.
Tartu loodusmaja kodulehel olevas õppevideos tutvustab nahkhiireuurija Rauno Kalda milline nahkhiire varjekast välja näeb, millised on ehituspõhimõtted ning kuhu see oma aias üles riputada. Ehitamiseks vajalikud joonised ja juhised on olemas ka kirjaliku õpetusena. Nahkhiire varjekasti ei ole keeruline ehitada - tavalistest hööveldamata laudadest saab teha suuremaid "mitme korteriga" kaste kui ka väiksemaid "ühetoalisi" kaste, mida puu või maja külge kinnitada, et enda aias asuva nahkhiirte asurkonna püsimajäämist omalt poolt toetada.
Alates 18.maist on võimalik saada endale tasuta nahkhiire varjekasti või lindude pesakasti ehitamise komplekt Tartu loodusmajast. Komplekt sisaldab juba sobivaks suuruseks lõigatud laudu ja naelu, mida saab meie õpetuse järgi kodus kokku lüüa. Varjekastide ja pesakastide materjali saab endale ehitamiseks küsida Tartu loodusmaja infoletist vahemikus E-R kell 12:00-16:00.
Nahkhiire varjekastide ehitamise õpetus ja video asub Tartu loodusmaja kodulehel. Varjekastide materjaliga toetas AS Raitwood, samuti Tartu linn.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta