Keskkonnaagentuur koostöös Eesti Terioloogia Seltsiga (ETS) ootab kõiki huvilisi osalema vabatahtlikus seires ning edastama infot talvituvate nahkhiirte kohta. Juba kolmandat aastat ootame 1. veebruarist 5. märtsini 2025 teie vaatlusi Loodusvaatluste nutirakendus ja PlutoF GO äppide kaudu. Taaskord on võimalus eelnevalt osaleda ka veebikohtumisel "Algaja nahkhiirevaatleja tarkuseminutid", kus tutvustatakse Eestis talvituvate nahkhiirte liike ning antakse juhiseid vaatluste tegemiseks. Veebikohtumisel tutvustavad nahkhiireuurijad Rauno Kalda (Eesti Terioloogia Selts) ja Christel Rose Bachmann (Keskkonnaagentuur/Tartu Ülikool), kuidas osaleda talvises nahkhiireseires ning kuidas erinevaid liike ära tunda.
- Elurikkus ja looduskaitse
- 29. jaanuar 2025
- Foto: Nahkhiit talvitumas / Janek Jõgisaar, Bioneer.ee
Igal aastal seirab Keskkonnaagentuur talviti ka meie suurimaid nahkhiirte talvituskolooniaid Piusal, Väänas ja mujal. Suurtesse koobastesse kogunevad talvel sajad või isegi tuhanded tiivulised imetajad, et pime ja külm aeg turvaliselt mööda saata. Vabatahtlikelt ootame infot nende liigikaaslaste kohta, kes otsivad talvitumiseks mõne privaatsema koha, milleks võib osutuda ka tavaline (maa)kodu kelder. Seires osalemisega saab anda enda panuse oma kodukoha looduse uurimisse ja selle heasse käekäiku.
Eestis elab 12 liiki nahkhiiri, neist 5 on rändliigid, ülejäänud otsivad endale talvitumiseks sobiva koha siinmaal. Seire eesmärgiks ongi kaardistada meil talvituvate nahkhiireliikide levikut ja hinnata keldrite olulisust talvituspaigana.
Keskkonnaagentuuri peaspetsialist ja Tartu Ülikooli nahkhiireuurija Christel Rose Bachmanni sõnul on projektis osalenud vabatahtlike huvi nahkhiirte vastu kasvanud ning neid väikeseid karvaseid tegelasi pannakse üha rohkem tähele. Eelmisel aastal esitati vaatluseid kõikidest Eesti maakondadest, mis näitab, et tegelikult on talvituvaid nahkhiiri ja nende märkajaid igal pool.
Kuidas nahkhiirt vaadelda?
Võta kaasa kaasa taskulamp, selle abil vaata hoolikalt üle ruumi kõik seinad ja lagi, sh kõik seal asuvad õõnsused ja praod. Leides looma tee temast foto, et saaksime hiljem aidata liiki kindlaks teha. Keldri põgus külastamine ning välguga nahkhiirest foto tegemine looma talveund ei häiri.
Kindlasti ei pea keegi vaatluse esitamise järgselt kartma, et nende kelder/hoiupaik (loodus) kaitse alla võetakse ja sinna enam minna ei tohi. Nahkhiirtele sobivad hästi just keldrid, mis on inimeste poolt kasutuses – nende eest kantakse hoolt ning need püsivad talvitumiseks sobivatena.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta