Kuu aega väldanud kampaania jooksul tõid inimesed Elioni poodidesse üle Eesti ühtekokku 298 arvutit ja 376 telerit, et vana seade soodushinnaga uue vastu välja vahetada. Nelja aasta jooksul on Elion sarnaste kampaaniatega kogunud üle 3600 vana seadme, mis on lammutud osadeks ning suunatud taaskasutusse. 

Elioni audiovisuaalse valdkonna juhi Karel Kase sõnul on kasutamiskõlbmatutest elektri- ja elektroonikaseadmetest saanud üks kiiremini kasvav jäätmevoog. "Suurenenud tarbimine ning klientide kasvavad ootused tõukavad tootjad üha rohkem ja innovatiivsemaid seadmeid turule paiskama," rääkis Kask. „Kasvav tootmismaht vajab ka aina rohkem toorainet. Kuna mitmete haruldaste metallide varud lõppevad prognooside kohaselt 5-20 aasta jooksul, on lahenduseks sekundaarse tooraine „kaevandamine" ehk vanadest seadmetest saadud materjalide sorteerimine ja liigiti taaskasutusse suunamine.”

Kõik elektroonikaseadmed on jäätmeseaduse kohaselt probleemtooted, kuna sisaldavad keskkonnale ohtlikke aineid, mida ei tohi kindlasti tavaprügi hulka visata. Vana elektroonika sisaldab mitmeid keskkonda ja iseäranis vett saastavaid aktiivseid metalle ning orgaaniliselt mittelagunevaid plaste. Keskkonnaohutu jäätmekäitluse korral  lammutatakse elektroonikaromud osadeks. Töökorras arvuti- ja telerikomponendid saab võtta kasutusele varuosadena. Ülejäänust saadakse erinevaid metalle, plasti ja klaasi, mis kõik suunatakse uue toorainena taaskasutusse.

Kase hinnangul ei tea paljud inimesed, et elektroonikaromudest on võimalik tasuta keskkonnasõbralikult vabaneda. „Kui tarbija ostab näiteks uue arvuti, on tal lähtuvalt tootjavastutuse põhimõttest õigus vana arvuti samasse poodi tagastada ning kaupmees ei tohi vastuvõtmise eest tasu küsida,” selgitas Elioni audiovisuaalse valdkonna juht.

„Sama kehtib ka telerite, külmkappide, triikraudade, akutrellide ning teiste elektri- ja elektroonikaseadmete kohta. Pole ka määrav, mis kaubamärki nii uus kui ka vana toode kannavad. Oluline on see, et tooted oleksid sama liiki ja kasutatavad samal otstarbel - siis on müüja on kohustatud vana seadme tasuta vastu võtma ning keskkonnale ohutult taaskasutusse suunatama,” ütles Kask.

Et tarbijatele seda võimalust meelde tuletada ning innustada neid  keskkonnateadlikult käituma,  korraldas Elion augusti lõpus ja septembri alguses vanade arvutite ning telekate tagastamise kampaania. Vana toote esindusse toonud klient sai boonusena soetada uue 30 eurot soodsamalt. Sarnaseid kampaaniaid on Elion korraldanud juba neli aastat ning kogunud nende jooksul klientidelt kokku üle 3600 vana teleri ja arvuti.  

Uue elektroonika ostjatelt vanade seadmete tasuta vastuvõtt Elioni esindustes jätkub, raha saab aga elektroonikaromude eest jäätmekäitlusfirmade teeninduspunktides.