Tuntud telenägu Elis Aunaste rääkis Bioneerile, kuidas Maailmapäeva kultuuriampsud erinevates maailma nurkades elavate inimeste elud meile lähemale toovad.
- Keskkonnaharidus
- Katrin Jõgisaar, Bioneer.ee
- 19. mai 2010
Elis, kuidas Sa Maailmapäeva teemaga tegelema sattusid?
Maailmapäev leidis minu üles peale seda, kui hakkasin Arengukoostöö Ümarlaua juures tegelema üle-euroopalise vabatahtlikutöö programmi GLEN Eesti-poolse koordineerimisega.
Maailmapäeva raames tegelen meediajuhtimisega, kuigi ka siin on mul mõnikord tunne, et meedia juhib ikka meid, mitte meie teda. Mul on siiani raske aru saada mehhanismidest, mis toob McDonalds’i uue “restorani” avamise üritusele 16 ajakirjanikku ja maailmatasemel ning huvitava majanduseteadlase loengule heal juhul kolm.
Miks Sinu meelest inimesed Maailmapäeva üldse tähistama peaksid?
Maailmapäev on üks aken, mille kaudu tuua väljaspool meie turvalist kodukeskkonda asuvat maailma meile lähemale. Unustagem korraks välismaised seebikad, muusikavideod, välismaiste päevauudiste top kolme teemad - peavoolu meedia abil silme ette manatav pilt erineb ikka suuresti sellest, milline inimeste elu tegelikult välja näeb.
Maailmapäeva sõnum on lihtne, kuid ambitsioonikas - mida teadlikumad me oleme sellest, kuidas asjad tegelikult on, seda õiglasemaid otsuseid saame me oma igapäevases elus teha. Ja alustada saab, üllatus-üllatus, ikka lihtsatest valikutest nagu see, et kas ma ostan igaõhtuse toidukraamiga endale jälle uue kilekoti või otsustan hakata endaga kandma riidest poekotti.
Kohati võib see kõlada pilli lõhki ajamisena, aga mis parata - me elamegi absurdses maailmas, kus osa elanikkonnast ei pane iial tähele, mis tagajärgi nende elustandard ülejäänud maailmale tekitab. Osa maailmast püüab ellu jääda, elades sõna otseses kuhjuva saasta sees, alla, peal ja kõrval.
Mida siis Maailmapäeval tehakse?
Koos Maailmapäeva eelänädala ja põhiüritusega laupäeval oleme kokku kuhjanud päris paraja portsu magusaid kultuurilisi ampse igale maitsele. Kõik Maailmapäeva üritused, muide, on täiesti tasuta.
Mainiksin siinkohal filmiõhtuid Artises ja Solarise Apollo Raamatupoes, näiteks John Webtseri dokumentaalfilm enda ja oma perekonna elust, üritades terve aasta jooksul teha vaid “nafta-vabasid” valikuid. Ettevõtjaile oleme suunanud selleaastase Maailmapäeva konverentsi. Kuna fookuses on kliimamuutused, siis ka konverents on rohelise ettevõtluse võimalikkusest ja pearääkijaks Euroopa Komisjoni kliimameetmete volinik Connie Hedegaard. Tipptegijaid on veelgi, nt 22. mail peab loengu ja tutvustab oma raamatut “Miljard kõige vaesemat” maailmas vägagi hinnatud majandusteadlane prof. Paul Collier.
Laupäevaks tuleb Vabaduse väljakule kohale ligi 30 organisatsiooni tutvustama oma igapäevast tegevust arengukoostöö valdkonnas. Huvitatuil on võimalik teha käsitööd koos Bangladeshi käsitöölistega. Saab õppida, kuidas valmistada kõige vajalikumaid igapäevaseid vidinaid vanadest kilekottidest ja mahlapakkidest või kuidas anda elu vanale t-särgile. Ja muidugi saab nautida maailmamuusikat! Näiteks Gruusiast tuleb mõõkade ja pillidega kohale lausa üksteist mägipoega ja Lõuna- ja Kesk-Ameerika muusikud mängivad ehedat Kuuba salsat.
Kui kaua Maailmapäeva tähistatud on?
Kõikide riikide kohta ma ei tea vastata, aga meie siin Eestis tähistame seda nüüd kuuendat korda ja Soomes on traditsioon juba kümme aastat pikk.
Ma olen kuulnud, et Maailmapäeva aitavad korraldada paljud toredad vabatahtlikud. On see nii? Mida vabatahtlikud Maailmapäeval teevad?
Meil on tõesti palju tegevusi ning õnneks ka palju sõpru, kes kõik panustavad fantastlise hoo ja rõõmuga.
Vabatahtlikud kogusid infot organisatsioonide tegevuste kohta, aitasid koolidesse viia ja üles riputada plakateid, jagasid flaiereid, pressisid meie ilusaid Maailmapäeva rinnamärke ja palusid meie ürituste külastajail täita tagasisidelehti. Tänud neile kõigile!
Milliseid Maailmapäeva üritusi Sa ise plaanid külastada?
No mina olen paadunud dokumentaalfilmide austaja. Samamoodi huvitab mind alati see, kui õpetatakse midagi praktilist - Bangladeshi käsitöölistelt õppida on kindlasti väärt kogemus. Ja muidugi muusika! Maikuine suvi on küll ka eestlastel vere vemmeldama löönud, kuid miski ei saa võõrapäraste rütmide ja viiside vastu, mis laupäeval Vabaduse väljaku täidavad. Mainimata ei saa jätta ka Maailmapäeva afterparty kohana Bazaari, kus ka kõige hullemini end ära nikastanud korraldajad (aga muidugi ka kõik teised) saavad end korralikult välja elada ja maa mustaks tantsida.
Vaata Maailmapäeva kohta lisa: terveilm.net
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta