Eesti Taastuvenergia Koda (ETEK) kuulutas välja hanke eesmärgiga leida võistleva dialoogi vormis virtuaalse elektrijaama haldaja, kes on valmis osalema  elektrienergia reguleerimisturul ning seiraks Eestis hajusalt asuvaid energiatootjaid ja tarbijaid, kontrollides nende tootmist ja tarbimist tarkvara abil.

Taastuvenergia koja projektijuhi Raul Potisepa sõnul on virtuaalse elektrijaama eesmärk hakata Eestis loodaval reguleerimisturul pakkuma teenust ja seeläbi looma lisaväärtust nii operaatorile, süsteemihaldurile kui ka klientidele, kes ühe või teise osapoolena virtuaalses elektrijaamas osalevad.

„Virtuaalse elektrijaama moodustavad üle kindla piirkonna asuvad elektritootjaid (hüdrojaamad, koostootmisjaamad jne) ning tarbijad (külmhooned, tööstusseadmed, soojuspumbad). Tarkvara abil monitooritakse iga üksust eraldi, aga turul opereeritakse kui üks suur elektrijaam.  Kuna virtuaalse elektrijaama porfellis on nii tarbijad kui ka tootjad, saab virtuaalse jaama toodangut vastavalt vajadusele paindlikult üles või alla reguleerida. Samuti aitab virtuaalne elektrijaam taastuvenergia allikaid paremini võrku integreerida,“ selgitas Potisepp.

Ta lisas et tegemist on nii Eesti kui ka maailma kontekstis väga innovatiivse ja mahuka e-projektiga, mis pakub väljakutseid nii süsteemihaldurile kui ka loob uusi  energiaturu lahendusi, mis lihtsustavad hajusa energiatootmise reguleerimist ja haldamist ning pakuvad lisatuluallikat nendele, kes on ühinenud virtuaalse elektrijaamaga.

„Üle Euroopa tekib järjest enam virtuaalseid elektrijaamu, nii on näiteks Saksamaal suurim virtuaalne elektrijaam võimsusega üle 5000MW,“ täiendas Potisepp.

Virtuaalse elektrijaama loomine on osaks Estfeedi projektist, mille raames luuakse andmeportaal, mille abiga saavad nii organisatsioonid kui ka eraisikud korraldada oma energiatarbimist ja -tootmist tõhusamalt. Virtuaalse elektrijaama tehniline kirjeldus ja ärimudel on välja töötatud koostöös projektipartneri Ericssoniga ning selle loomist rahastab Norway Grants läbi EASi.

Virtuaalse elektrijaama pilootprojekti teostus on planeeritud 2015. aasta teise poolde. Eesti esimese virtuaalse elektrijaama opereerimisperiood algab 2016. aasta jooksul.

Hankes osalemise tingimustega on võimalik tutvuda Taastuvenergia koja koduleheküljel.

Hanke tähtaeg on 3. aprill 2015 kell 17.00