Erivajadustega inimesed õmblesid möödunud aastal enam kui 8400 tekstiilijäätmetest poekotti, mis on müügil mitmetes suurtes jaekaubanduskettides. Eesti Pakendiringluse ja MTÜ Töötoad koostööprojekt „Mina hoolin” andis tööd 24 erivajadusega inimesele.

Kokku teenisid töötajad, kes tegelevad kottide õmblemise, juurdelõikamise, trükitööde, pakendamise ja transpordiga 31 550 eurot. Viljandis erivajadusega inimestele töövõimalusi pakkuva MTÜ Töötoad juhi Mati Tuuksami sõnul tuleb ka alanud aasta töörohke.

„Ostsime jaanuaris  juurde kaks kasutatud, ent head õmblusmasinat, et suuremate tellimuste korral ei peaks klient ootama. Tegeleme pidevalt koos Pakendringlusega ka tootearendusega. Nii oleme lisaks kottidele valmistanud tekstiilijäätmest trükitud patju, pudelikotte, ümmargusi kinkekotte ja trükkinud väiksemal hulga ka t-särke,” rääkis Tuuksam.

Workshops kotid MTÜ Eesti Pakendiringlus

Projekti eestvedaja, Eesti Pakendiringluse tegevjuhi Aivo Kanguse sõnul lisandub uusi tellimusi pidevalt. “Poekotid on inimeste poolt väga hästi vastu võetud ja lisaks kaubanduses müüdavatele kottidele oleme saanud ka mitmeid suuremaid eritellimusi,” kirjeldas Kangus.

„Koostööprojektist „Mina hoolin” võidavad ennekõike erivajadustega inimesed, kelle jaoks on töö hea võimalus end teostada. Samuti on projekti puhul oluline positiivne keskkonnategur, kuna jäätmed leiavad taaskasutust. Tegemist on väga kvaliteetse kangaga, mis annab kottidele pika eluea,” rääkis Kangus.

Workshops kotid MTÜ Eesti Pakendiringlus

Lisaks tekstiilile kasutatakse poekottide valmistamisel ka takjapaela ja niite, mis samuti oleks muutunud pärast tellimustöö täitmist jäätmeiks. Näiteks saab mööblikanga jääkidest kottidele head sangad ning tuhmunud välivarjualuste katetest tugevad poekotid.

Ka pesupulber, millega kotid läbi pestakse, on saadud transpordikahjustustega tootepakenditest. Tänu tipptasemel tekstiilitrüki masinale saab valgetele kangajäätmetele trükkida ka erikujundusi. 

Workshops kotid MTÜ Eesti Pakendiringlus

Vanadest reklaammaterjalidest ja tekstiilijäätmetest õmmeldud keskkonnasõbralikud kotid on müügil Alexela tanklates, Selverites, Stockmannis ja suuremates Maxima kauplustes.

Projektis osalevad Metroprint, Pixmill, Lipuvabrik, Brand Factory, Nurme Vabrik, JCDecaux, Henkel Baltic, Stockmann, Selver, Maxima, Alexela ja Eesti Pakendiringlus.

Workshops kotid MTÜ Eesti Pakendiringlus

MTÜ Töötoad pälvis 13. jaanuaril Töötukassa tunnustamissündmusel Aasta koostööpartneri 2015 tiitli. Töötukassa tunnustas Viljandi ettevõtet tõhusa koostööd eest inimeste tööleaitamisel.