Portugali projekt "Bioloogilise mitmekesisusega külvatud karjamaad" kuulutati võitjaks Euroopa Komisjoni parimate kliimamuutuse vastu võitlemise lahenduste konkursil Sinu maailm. Lisaks karjamaade tootlikkuse suurendamisele aitab projekt vähendada CO2 heitkoguseid, mullaerosiooni ja loodusmaastike põlengute ohtu.

Euroopa Kliimameetmete komisjonär Connie Hedegaard kuulutas võitja välja Sustainia auhinnatseremoonial, mis leidis aset 2013. aasta 7. novembril Kopenhaagenis: "Õnnitlused projektile ʽBioloogilise mitmekesisusega külvatud karjamaadʼ! See projekt näitab suurepäraselt, et uuenduslikud kliimalahendused aitavad ka säästa raha ja luua uusi töökohti. Konkursil osalejate arv ja projektide kõrgekvaliteedilisus annab tõestust sellest, et leidub palju tõhusaid ja uuenduslikke lahendusi. On aeg edendada kliimameetmeid, mis loovad maailma kliimaga, mida me armastame."

Projekt "Bioloogilise mitmekesisusega külvatud karjamaad" hõlmab üle 1000 Portugali talupidaja. Kõik neist kasutavad spetsiaalset, kuni 20 erinevast sordist koosnevat seemnesegu, mis vastab mullale ja kliimatingimustele. Praeguseks on sel viisil külvatud juba 50 000 hektarit karjamaasid, mis asuvad enamjaolt Portugali lõuna- ja keskosas, kus valitseb suur kõrbestumise oht. Tänu sellistele karjamaadele on mulda talletatud juba üle miljoni tonni CO2. Bioloogilise mitmekesisusega külvatud karjamaad on viljakamad ja mulla erosioonile vastupidavamad kui looduslikud karjamaad. 

Projekti edendamisega tegeleb organisatsioon Terraprima. "Konkursi Sinu maailm võiduga tunnustatakse meid tehtud töö eest. Nüüd on meil võimalik projekti haaret laiendada, suunates oma tegevused suurema arvu talude, laiemate piirkondade ja uute riikideni nii Euroopas kui ka mujal maailmas,” selgitas Terraprima asutaja ja projekti "Bioloogilise mitmekesisusega külvatud karjamaad" juht professor Tiago Domingos.

Portugali projekt saab võimaluse salvestada professionaalne video ja toetuse projekti tutvustamiseks meediakanalites üle Euroopa.

Konkursi võitja valis välja Sustainia auhinnakomisjon, mis koosnes järgmistest liikmetest: komisjonär Connie Hedegaard, endine Kalifornia osariigi kuberner Arnold Schwarzenegger, endine Norra peaminister Gro Harlem Brundtland ja ÜRO kliimapaneeli eesistuja Dr. Rajendra Pachauri.

Võitnud projektist täpsemalt (faktid, intervjuu, video ja pildimaterjal) saab näha siit.

Konkursi taust

Konkurss on osa Euroopa Komisjoni üleeuroopalisest teadlikkuse tõstmise kampaaniast Sinu maailm. Kliimaga, mida armastad, mille eesmärk on propageerida kõige loomingulisemaid, mõjusamaid ja tõhusamaid kliimalahendusi. 

Lisaks konkursi üldvõitjale selgitati välja riiklikud võitjad kampaania sihtriikidest, milleks olid Bulgaaria, Itaalia, Leedu, Poola ja Portugal. Igas riigis tuli kokku žürii, kelle poolt valitud võitja sai auhinnaks reklaamtahvlite kampaaniad oma riigi pealinnas. Üleeuroopaline võiduprojekt "Bioloogilise mitmekesisusega külvatud karjamaad" kuulutati ka Portugali riiklikuks võitjaks.

Alates käivitamisest 2012. aasta oktoobris on kampaania Sinu maailm. Kliimaga, mida armastad jõudnud miljonite eurooplasteni. Sellel on sotsiaalmeedias üle 70 000 järgija  ning seda on toetanud rohkem kui 320 partnerorganisatsiooni üle Euroopa Liidu ning mitmed tuntud isikud, sealhulgas ÜRO peasekretär Ban Ki-moon ja Oscariga auhinnatud näitleja Colin Firth.

Lisainformatsiooni Sinu maailm kampaania ja konkursi kohta leiate järgmistelt veebilehtedelt: