Juulis avas Belgia loomakaitseorganisatsioon GAIA (Global Action in the Interest of Animals) koos Belgia prints Laurenti ja Brüsseli loomakaitseministri Bernard Clerfaytiga esimese virtuaalse loomaaia, kus näeb mitmeid loomi, nt kaelkirjakuid, tiigreid, elevante ja pingviine, nende loomulikus keskkonnas.

GAIA idee on lihtne: selle asemel, et vaadelda võltsbetoonist jäälaval kõndivaid jääkarusid või klaasaedikus igavlevaid ahve, oleks parem neid vabadust austades tundma õppida. GAIA uues virtuaalses loomaaias saab imetleda metsloomi, kes oma keskkonnas vabalt arenevad, ilma et külastajad neid segaksid. Tihtipeale argumenteeritakse, et loomaaiad on hariduslikud, ent reaalsuses ei saa näha, kuidas loomad tegelikult elavad. Taolised algatused võivad oluliselt vähendada loomaaedades peetavate loomade arvu ja ühel hetkel teha lõpu loomade puurides hoidmisele inimeste meele lahutamise eesmärgil.

Loomus kiidab sõberorganisatsiooni GAIA põneva ja õpetliku algatuse eest!

“On ammu juba aeg jätta loomaaiad minevikku ning kasutusele võtta innovatiivsemad, loomasõbralikumad ja ka tõhusamad viisid, kuidas loomadega lähemalt tutvust teha,” kommenteerib Loomuse juhatuse liige Anu Tensing. “Loodetavasti võtavad loomaaiad ja -pargid õppust ning liiguvad praegustest iganenud praktikatest eemale.”

Praegu peetakse loomaaedades vangistuses miljoneid metsikuid loomi ligikaudu 10 000 loomaaias üle maailma. Need loomad on eemaldatud oma looduslikust elupaigast, kasvatatud tehiskeskkonnas, mil pole nende loomuliku elukeskkonnaga palju ühist. Paljudel neist ilmnevad stereotüüpilised stressisümptomid nagu ebanormaalne korduv käitumine, kompulsiivne enda hooldamine, enesevigastamine.

Vaata videot algatusest siin. 

Loe lähemalt.