Jääkarud ja mitmed teised külmas kliimas elavad loomad on väljasuremisohus, sest arktilist jääd on taas rekordiliselt vähe. Sellisele järeldusele jõudsid Maailma Looduse Fondi (World Wildlife Fund) teadlased, kes uurisid jääd ümber põhjapooluse.
- Elurikkus ja looduskaitse
- 17. september 2008
- Pildistas Rasmus Vilimaa, Bioneer.ee
Jää sulamine ei too nende meelest kaasa mitte ainuüksi korvamatuid kaotuseid elusloodusele ja põlisrahvaste jätkusuutlikkusele, vaid see ka kiirendab ka kliima soojenemist. Kuna lumi ja jää peegeldavad valgust tagasi rohkem kui vesi, siis jääb atmosfääri järjest enam soojust.
Seniste arvutuste põhjal oli põhjapooluse jääväli kõige väiksem eelmise aasta septembris, kui selle suuruseks mõõdeti 4,13 miljonit ruutkilomeetrit. Olgu võrdluseks öeldud, et aastal 1980 oli jäävälja pindala 7,8 miljonit ruutkilomeetrit. Seega on jääväli vähenenud ligi 47%.
Kui veel mõne aasta eest ennustati jäävaba Arktika-suve aastaks 2080, siis nüüd on arvutimudelid kriitilise aja nihutanud aastaile 2030–2050. Mõned teadlased arvavad, et Jäämeri jääb jääta juba järgmise viie aasta jooksul.
Siiski leidub ka inimesi, kes näevad kliimasoojenemises head. Tänu jää sulamisele avaneb parem juurdepääs maagaasi- ja naftamaardlatele, mis peidavad veerandi maailma varudest, järjest suuremal alal on võimalik tegeleda põllumajandusega ning jäävabam vesi pakub laevadele lühemaid marsruute.
Koostas Katrin Lipp, keskkonnaportaal www.bioneer.ee
Allikad: current.com, www.loodusajakiri.ee
Pilt: wikimedia
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta