Taastuvenergiatootja Evecon avas neljapäeval Valga vallas Tsirguliina aleviku lähistele rajatud Lõuna-Eesti suurima päikesepargi koguvõimsusega ligemale 16 MW, mis võimaldab katta 2500 majapidamise aastase energiavajaduse.

  • Energeetika
  • 8. september 2023
  • Foto: Eveconi päiksepark Tsirguliinas / Jassu Hertsmann

„Valga vallal võib tulevikus olla riigi energeetikas suur roll – kui eelmise sajandi viiekümnendatel aastatel ehitati massiivsed energiapargid Ida-Virumaale, siis taastuvenergia sektoris pole kahtlust, et järgmistel aastate rajatakse siia piirkonda suur hulk energiaparke,“ lausus Eveconi tegevjuht Karl Kull Kopli päikesepargi avamisel.

Valga vallavanema Monika Rogenbaumi sõnul aitab vald igati rohepöörde eesmärkidele kaasa, samas tuleb arendajatel kindlasti arvestada kogukonna huvidega, et asjad oleks tasakaalus ning sobiks ka piirkonna elanikele.

Karl Kull tõdes, et energeetikas valdkonnas nagu ka mujal valdkondades napib insenere ning noori jõuab insenerialasid õppima üha harvem. Huvi tekitamiseks nii energeetikavaldkonna kui tulevase inseneriameti vastu kingib Evecon Tsirguliina koolile klassitäie päikeseenergia ja kütuseelemendi õppekomplekte, mille abil saavad lapsed uurida, kuidas toodetakse ja kasutatakse päikeseenergiat lähitulevikus.

Valga vallas 27 hektari suurusel maa-alal valminud Kopli päikeseelektrijaam rajati kolmes etapis. Esimene etapp Eerike-Siimu sai valmis juunis 2021 ning selle tootmisvõimsuseks on 2,63 MW. Teine etapp Kopika valmis aprillis 2022, selle tootmisvõimsuseks on 7,2 MW. Kolmas etapp Kopli sai valmis tänavu suvel ning selle koguvõimsus 5,82 MW.

Kopli päikesejaamade esimese ja teise etapi projekteerimine lõpetati 2020. aasta oktoobris, millele järgne koheselt ka ehitustegevus. Päikesepargi ehitas valmis WiSo Engineering.

Kopli päikesepark katab selle väljundvõimsust arvestades ligemale 2500 majapidamise aastase energiavajaduse.

Eesti kapitalil põhinev Evecon arendab tuule- ja päikeseparke Eestis, Lätis ja Leedus. Eveconi taastuvenergia arendusprojektidest on tänaseks valmis ja annavad elektrienergiat 59 MW tootmisvõimsusi. Lätis ja Leedus lisandub Eveconil tööd alustavaid tootmisi tänavu 40 MW. Lisaks on ettevõttel üle Eesti arendamisjärgus 744 MW ulatuses aktiivseid projekte, mis ühendatakse võrguga 2025. aasta lõpuks.