Taastuvenergiatootja Eveconi esimene ja ühtlasi Eesti suurima tracker-lahenduse ehk liikuvate paneelidega päikesepark koguvõimsusega 8,736 MW valmib Paides juulikuu esimestel nädalatel.

„Tegemist on Eestis esimese suurima niinimetatud single-axis tüüpi ehk üheteljeliste päikesepaneelidega tracker-päikeseelektrijaamaga, mis lisab aasta lõikes tootlikkusele juurde 20-25% võrreldes tavalise fikseeritud raamiga päikesepargiga,“ selgitas Eveconi tegevjuht Karl Kull. „Selline tehnoloogia võimaldab paneelidel järgida päikese liikumise trajektoori, mis lubab päikesevalgust püüda nii terve päeva jooksul kui ka aasta vältel parimal võimalikul viisil.“

Karl Kulli sõnul võtab Evecon esimesena Eestis tracker-lahenduse kasutusele sellises mahus. Paide päikesepargi valmimine lubab selle väljundvõimsust arvestades katta ligemale 900 majapidamise aastase energiavajaduse. Evecon alustas Paide päikesepargi elektriosa projekteerimist tänavu märtsis ja ehitustöödega aprillis, parki ehitab WiSo Engineering. Teised sarnased pargid plaanib Evecon ehitada lähiajal ka Lätisse ja Leedusse.

Tracker on süsteem, mis positsioneerib päikesepaneelid nii, et need jääksid päikese kiirtega risti. Hoides süsteemi ja päikesepaneele päikesega risti, on võimalik päikesepaneelidel neelata rohkem päikeseenergiat ja peegeldada vähem valgust. Seeläbi toodab ka päikesepark rohkem elektrienergiat. Single-axis tracker tähendab seda, et süsteem liigutab ennast ühes suunas ida-lääs. Dual-axis tracker süsteem liigutab ennast igas ilmakaare suunas vastavalt päikese liikumisele.

Eesti kapitalil põhinev Evecon arendab tuule- ja päikeseparke Eestis, Lätis ja Leedus. Eveconi taastuvenergia arendusprojektidest on tänaseks valmis ja annavad elektrienergiat 59 MW tootmisvõimsusi. Lätis ja Leedus lisandub Eveconil tööd alustavaid tootmisi tänavu 40 MW. Lisaks on ettevõttel üle Eesti arendamisjärgus 744 MW ulatuses aktiivseid projekte, mis ühendatakse võrguga 2024. aasta lõpuks.