Täna peatun oma kirjutises tervisespordi tähtsusel. Tervisesport on liikumisharrastus tervise hoidmiseks ja tugevdamiseks. Kui palju tuleks trenni teha? Lapsed peaksid iga päev tegema trenni 60 minutit päevas ja täiskasvanutele piisab 20-40 minutist päevas.
- Arvamused
- Tiina Kilkson, psühholoog Tiina kirjutab oma lugusid lihtsas keeles.
- 22. oktoober 2024
- Foto: Tiina Kilkson. Janek Jõgisaar, Bioneer.ee
Kõige parem on kui trenni tehakse regulaarselt ja just seda ala tuleks harrastada, mis on jõukohane ja meeldiv. Näiteks ATH lastele on soovitav tegeleda hobustega, mis lisaks füüsilisele koormusele õpetab ka empaatiat ja hobuse eest hoolitsemist. Kuigi - hobustega tegelemine on kallis spordiala.
Hoopis odavam on tegeleda käimise või kepikõnniga ja seda ala tuleks harrastada, kõndides nii kiiresti, et jõuab veel rääkida. Umbes 100 sammu minutis võiks olla tempo kõndimisel.
Kuidas sport meile mõjub?
Vähenevad südamehaigused, vererõhk läheb normi, luustik ja liigesed on tugevad ja terved, hästi mõjub ka teist tüüpi diabeedile. Vähenevad negatiivsed emotsioonid, depressioon taandub, uni on sügavam ja kvaliteetsem, stress väheneb, ärevus väheneb, enesehinnang on adekvaatsem.
Kõige parem on just adekvaatne enesehinnang, kui väärtustatakse ennast sellisena nagu ollakse. Liiga kõrge enesehinnang ei ole hea, sest siis võidakse teisi maha teha ja liiga madala enesehinnanguga inimesed samuti peaksid oma tundeid korrigeerima (kui nad on selleks suutelised. Sellest nõiaringist on raske välja murda.)
Oluline on mõelda endast alati hästi ja tuletada endale meelde hästi läinud sündmusi, mis meele heaks teevad ka kehvematel päevadel. Positiivne mõtlemine on justkui vaktsiin organismile. Hea kehahoiak annab ka palju juurde ja sportimine aitab sellele kaasa. Inimene on tervik ja kui vaim on terve on ka füüsis paremas seisus ja vastupidi.
Erinevad spordialad mõjuvad kehale ja vaimule pisut erinevalt
Jõutreening aitab kaasa argumenteerimisele, oskusele mitut asja korraga teha, aitab kaasa probleemi lahendusele. Jooga aitab kaasa hingamise korrastamisele ja pakub tuge nii vaimule kui ka füüsisele. Jooga vähendab ka hirmu ja ärevust.
Liigse söömise ja liigse joomise korral aitab intervalltreening, mis on kõrge intensiivsusega.
Aeroobsed tegevused parandavad mälu
Lastele on väga kasulik regulaarselt trenni teha, õppida korralikult tehnikat spordialal. Trennis käies lastel paranevad omavahelised suhted, tähelepanu paraneb, keskendumine areneb, väheneb impulsiivsus. Trenni oleks hea teha 2 korda nädalas, et vormi hoida ja vähemalt 3 korda nädalas, et füüsis areneks.
Täiskasvanutel sport vähendab kärsitust, töömälu suureneb, ollakse kognitiivselt paindlikum ja ümberlülitumine ühelt tegevuselt teisele toimub lihtsamalt.
Sport annab hea enesetunde, hea painduvuse, parema tervise, sügavama une, stabiilse kehakaalu. Kui üksinda ei taha spordiga tegeleda, siis võib pereliikmeid või sõpru kaasa kutsuda sportima. Väga hea lahendus on liikuda ka koos koeraga.
Oluline, et teeksite sporti regulaarselt, jõukohaselt. Ka väikese sissetulekuga saab sporti harrastada, suvel ujuda, kõndida metsarajal ja looduses, kasutada välijõusaale, kodus võimelda. Hea koormuse võimlemisel annab just oma keharaskuse kasutamine võimlemisel.
Ära ütle endale, et peab sporti tegema, sisenda endale parem, et ma tahan, suudan ja oskan sporti teha.
Sport on terviseks ja loob hea enesetunde. Sportige rõõmuga!
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta