Fazeri aastaid kestnud ülemaailmne kakaoprogramm on saavutanud oma eesmärgi – alates 2017. aasta jaanuarist on kogu Fazeri šokolaadide, kommide, küpsiste ja teiste toodete valmistamiseks kasutatav kakao vastutustundlikult toodetud. See tähendab, et kakao tarneahel on täielikult läbipaistev ning kogu kakao pärineb vastutustundliku äritegevuse põhimõtteid järgivatest kakaofarmidest.
- Toit ja aiandus
- 9. märts 2017
- Fotol kakao. CC0 Public Domain. Pixabay
„Selleks, et kakaost valmistatud maiustused saaksid ka tulevastele põlvedele rõõmu valmistada, võtsime 2000. aastal käsile pika ja suuri ümberkorraldusi nõudva projekti, et parandada nii meie peamise tooraine kättesaadavust kui ka kakaod tootvate farmerite elujärge,“ sõnas Fazeri šokolaadi- ja kakaoekspert Majlen Fazer.
Kui 2016. aasta algul vastas 85% Fazeri kakaost vastutustundlikkuse kriteeriumitele, siis nüüdseks on 100% peamisest toorainest toodetud vastutustundlikult nii Fazeri otsetoetusprogrammides osalevates kakaofarmides kui ka farmides, millel on UTZ, Rainforest Alliance’I ja Fairtrade Cocoa Program sertifikaat. Vajadusel on iga toote puhul võimalik tuvastada, millisest riigist ja farmist selle valmistamiseks kasutatud kakao pärineb.
“Fazeri Vantaa tehas toodab iga päev umbes 100,000 kilogrammi šokolaadi. Lisaks kasutatakse kakaod ka meie pagarikodades Soomes Rootsis, Venemaal, Lätis ja Leedus ning Soomes, Rootsis, Taanis ja Norras tegutsevates kohvikutes ja restoranides. Veerand meie kasutatavast kakaost pärineb Ecuadorist ning ülejäänud kolmveerand Lääne-Aafrikast,” ütles Majlen Fazer.
2016. aasta sügisel said vastutustundlikult toodetud kakaost valmistatud Karl Fazeri piimašokolaadi tahvlid pakendile spetsiaalse märgise ning Fazer avas ka temaatikat valgustava veebilehe www.forbettercocoa.com. Edaspidi kannavad erimärgistust ka kõik teised Fazeri tooted.
“Fazer ei märgi pakenditele ühegi konkreetse sertifikaadi märki, sest me ei soovi ühtegi vastutustundlikkust edendavat programmi teistele eelistada. Ligi 80% kogu maailma kakaofarmeritest ei kuulu ühegi sertifitseerimissüsteemi vaatevälja, mistõttu soovisime töötada välja programmi, mis võimaldab ka neil farmeritel võita koostööst maailma suurtööstustega. Näiteks abistame me oma kakaoprogrammi kaudu enam kui 6000 farmerit Nigeerias ja Ecuadoris,“ sõnas Fazer.
Maailmas on ühtekokku ligi 5 miljonit kakaofarmi, millest enamuse moodustavad põlvest põlve pärandatud mõne hektari suurused perefarmid. Fazeri kakaoprogrammi eesmärk on muuta kakaotootmine ka sertifitseerimata farmeritele tulutoovaks tööks, mis loob farmerite peredele võimaluse kasvatada sissetulekuid.
Kakaoprogramm keskendub peaasjalikult farmerite koolitamisele, et õpetada neile moodsaid maaharimise praktikaid, millega neil on võimalik tõsta tootlust. Programmi raames kogutavatest fondidest toetatakse muuhulgas ka uute kvaliteetsete kakaoseemikute ning töökaitsevahendite hankimist, aga ka kakaokasvanduste ümber elava kogukonna elukeskkonna parandamist, näiteks koolide ja veekaevude renoveerimist ning võitlust lapstööjõu vastu.
Fazer jätkab vastutustundliku kakao programmi raames kogukondade toetamist ka 2017. aastal ning suurimad plaanid on seotud Ecuadori farmeriprogrammi auditi läbiviimise, Nigeeria ja Ecuadori farmerite koolitamise ja kohalikke kogukondi edendavate projektide elluviimisega neis riikides. Alates 2005. aastast on Fazer ka kakaokasvatamise jätkusuutlikkuse nimel tegutseva rahvusvahelise organisatsiooni World Cocoa Foundation (WCF) liige.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta