Ettevõtete finantseerimisvõimalusi mõjutab üha enam see, kas ja kuidas suudetakse rohepöördega sammu pidada. Võidavad need ettevõtjad, kes suudavad viia oma tegevuse vastavusse kestliku ja kliimaneutraalse majanduse põhimõtetega, tõdesid Eestis tegutsevad fondijuhid rahvusvahelisel rohetehnoloogia konverentsil GreenEST Summit.
- Majandus
- 27. oktoober 2022
- Fotol (vasakult): Timo Kullerkupp, Karl Järvsalu, Henri Treude ja Allan Gaidunko / Sandra Süsi
Euroopa Liidu taksonoomia annab nii ettevõtjatele kui ka investoritele suunised selle kohta, millised tegevused on keskkonnasäästlikud ning millist äriideed, tehnoloogiat või ettevõtet saab nimetada roheliseks. Fondijuhtide sõnul on investeerimine positiivse sotsiaalse või keskkonnamõjuga ettevõtetesse ehk mõjuinvesteeringud Eestis kiirelt hoogu koguv teema.
“Ettevõtetel, kes rakendavad rohepöördega seotud meetmeid täie tõsidusega, on kapitali kaasamisel palju mitmekesisemad võimalused. See, kas ettevõte on ka päriselt oma tegevuses roheline, saab üsna hästi selgeks juhtide praegust ning varasemat tegevust hinnates,“ ütles LHV pensionifondide era- ja riskikapitaliinvesteeringute portfellihaldur Allan Gaidunko.
Peamiselt seemnefaasi idufirmadesse investeeriva Spring Capitali tegevjuhi Henri Treude sõnul võivad mõne valdkonnaga seotud väärtushinnangud aga ajas muutuda. “Näiteks ukrainlastele rindele relvi saatvasse ettevõttesse oleks veel aasta tagasi olnud vastuoluline investeerida, nüüd enam mitte. Investeerimispoliitikas tuleks seega vältida paindumatust ning lisaks raportitele on kasulik hinnata ümbritsevat väärtusruumi,“ sõnas Treude.
Eesti riigile kuuluv riskikapitalifond SmartCap asutas möödunud aasta lõpus Rohefondi, mille eesmärk on parandada riskikapitali kättesaadavust varase faasi rohetehnoloogia ettevõtetele. Kokku plaanitakse Euroopa taasterahastu vahenditest loodud fondist investeerida 100 miljoni euro ulatuses.
“Rohefond on konkreetne näide, kuidas parandada riskikapitali kättesaadavust rohepööret toetavatele kasvuettevõtetele. Koos erainvestoritega soovime lähiajal oluliselt suurendada omakapitaliinvesteeringute kättesaadavust just uuenduslikele rohetehnoloogia ettevõtetele,“ kinnitas SmartCapi investeeringute juht Karl Järvsalu.
GreenEST Summitil peetud arutelu kokkuvõttes tõdes advokaadibüroo RASK partner ja tehnoloogia valdkonna juht Timo Kullerkupp, et keskkonna-, sotsiaal- ja juhtimisalaste kriteeriumite põhjalik hindamine ning nende väärtuste tegelik kandmine on muutunud kapitali kaasamisel oluliseks eeliseks. “Raha kaalub üha enam, kuhu läheb. Täna tõmbab kapitali kõik, mis on päriselt roheline ning mõjuinvesteeringud on tulnud, et jääda,“ lisas Kullerkupp.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta