Investeerimisest rääkides mõtleme tavaliselt kinnisvarale, aktsiatele, võlakirjadele või investeerimisfondidele. Kuid maailmas, ja ka Eestis, on omajagu investoreid, kes on investeerimise sidunud mõne eksklusiivse hobiga. SEB eraklientide segmendijuht Evelin Koplimäe tõi välja mõned näited, millistesse unikaalsetesse varadesse investeeritakse ja milliste riskidega peaks arvestama.
- Arvamused
- Evelin Koplimäe, SEB eraklientide segmendijuht
- 28. detsember 2023
- Foto: Koomiksid. Tunechick83. Pixabay
Veinidesse investeerimine nõuab kannatlikkust ja kapitali
Maailma kõige kallimaks šampanjaks peetakse 2017. aasta Avenue Foch Champagne'i pudelit. 2022. aastal müüdi see oksjonil 2,5 miljoni USA dollari eest. Koplimäe sõnul küündivad haruldaste veinide hinnad maailmas mitmesajast kuni mitmekümne tuhande euroni.
„Veinidesse raha paigutamine aitab investeerimisportfelli hajutada, sest veini väärtus ei sõltu ettevõtete majandustulemustest ega keskpankade otsustest. Olulisemateks teguriteks on saagikus, ilmastikutingimused ning pakkumise ja nõudluse suhe,“ rääkis Koplimäe. Ta nentis aga, et veinidesse investeerimine nõuab suurt kapitali, et mitmekümne tuhande euro eest esimesed unikaalsed veinid soetada. Lisaks nõuab veinide säilitamine spetsiaalseid tingimusi ja ruume. „Oluline on välja tuua ka see, et veini tehtud investeeringu tõeline väärtus tuleb välja aastakümnete pärast,“ tõdes Koplimäe.
Kunstiturg vajab vedamist ja kontakte
„Omaette huvitav on investeerimine koomiksitesse, mida kohtab rohkem Ameerikas, Suurbritannias ja Jaapanis,“ tõi Koplimäe välja põneva investeerimisvõimaluse. Spidermani või Batmani seikluste edukaks investeeringuks muutmine pole aga sugugi lihtne - koomiksitesse tehtud investeeringute tasuvus sõltub lisaks hoolikale kodutööle ka lihtsalt vedamisest.
Suurim väljakutse on Koplimäe sõnul, kuidas leida investeerimiseks sobivad koomiksid. „Valida tasub vanemaid raamatuid, mille väärtus on juba tõusnud, eeldades, et see tõuseb veelgi. Jälgima peaks valdkonna uudised – hoidma silm peal uutel väljaannetel, mis võivad aastate jooksul populaarsust koguda ning uurida, milliste koomiksitegelastega on ilmumas filme,“ kirjeldas Koplimäe mõningaid aspekte, mida koomiksiraamatutesse investeerimisel tasub tähele panna.
Sarnased väljakutsed on ka kunstiteostesse investeerimise puhul. „Kuigi kunsti oma raha paigutamine on eelnevalt nimetatutest levinum investeerimisvorm, ei ole kunstiteoste kogujaks saamine sugugi lihtne. See nõuab lisaks märkimisväärsele stardikapitalile ka palju teadmisi, kogemusi ning kontakte ja juurdepääsu spetsiaalsetele oksjonitele,“ selgitas Koplimäe.
„Koomiksite ja kunstiteoste väärtus on subjektiivne ja võib pikas perspektiivis täielikult muutuda sõltuvalt kunstniku mainest, teose seisukorrast või lihtsalt uute tuulte tõttu kunstimaastikul,“ tõi Koplimäe välja kunsti investeerimise riskid.
Väärtpaberitesse investeerimine on läbipaistvam
Traditsioonilised investeeringud on eelmainitud võimalustest kättesaadavamad ja kergemini kaubeldavad. „Kui maali korraliku hinnaga müümine võib võtta aastaid, siis aktsiaturgudel toimuvad tehingud iga päev. Väärtpaberitesse investeerides saab igaüks eeldatavate riskide vähendamiseks investeerida erinevatesse sektoritesse, tööstusharudesse või piirkondadesse ning kogu tulu teenimise lootus ei ole vaid üksikteose peal,“ selgitas Koplimäe, miks on traditsioonilised investeerimisinstrumendid väiksemate riskidega.
Riske maandava tegurina tõi Koplimäe välja ka selle, et tavapäraseid turul kaubeldavaid investeeringuid jälgivad riigi finantsjärelevalveasutused ning aktsiaid emiteerivad ettevõtted, võlakirjade väljastajad ja fondivalitsejad on kohustatud regulaarselt esitama finantsaruandeid: „Nii on ettevõtete tegevus läbipaistvam, kuna investoril on lihtsam saada andmeid ettevõtete tegevuse ja finantstulemuste kohta.“
Koplimäe tõi välja, et kaubeldavatesse väärtpaberitesse investeerimine, erinevalt veini-, kunsti- või koomiksikogudest, on kõigile kättesaadav - igaüks saab ise valida summa, mida investeerida ja otsustada ise ka investeerimisaktiivsuse ja võetavate riskide üle. Hea näitena märkis ta ära roboinvestori, mille abiga saab alustada ka vaid 1 euroga kuus ning suurendada summasid vastavalt võimalustele.
„Oluline on siiski rõhutada, et kõikide investeerimisvõimalustega kaasnevad riskid. Käegakatsutavad asjad – vein, maalid ja koomiksid – tekitavad sageli soojemaid tundeid kui mobiilipangas investeeritud vara väärtust näitavad numbrid. Samas on põnev jälgida ka aktsiaturge, kui mõne ettevõtte, millesse olete läbi aktsiate või fondide investeerinud, väärtus kordades suureneb,“ ütles Koplimäe
Investeerides väärtpaberitesse või fondidesse tasub hoolikalt kontrollida, mida fondid finantseerivad. Endalegi teadmata võite rahastada rohepesu või tahtliku keskkonnahävitamisega tegelevaid ettevõtteid
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta