Tallinnas laiendati ringmajandusettevõtte FudLoop maailmas ainulaadset nutikate toidujagamiskappide võrku, mille eesmärgiks on toidu raiskamise vähendamine.
- Bioneeri uudised
- 18. august 2023
- Foto: Fudloopi toidujagamiskapp Mustamäel Kännukuke kompleksis / Janek Jõgisaar, Bioneer.ee
FudLoop arendab nutikaid toidujagamiskappe ja pakub maailma esimese ettevõttena toidujagamist teenusena. Koostöös Tallinna linnaga on laiendatud toidujagamiskappide võrku linnaruumis ning loodud uusi võimalusi toidu kogumiseks ja ümberjagamiseks.
Abilinnapea Joosep Vimma sõnul saab igaüks panustada toiduraiskamise vähendamisse.
„Igapäevaselt visatakse nii kodumajapidamistes kui ka poodides ära söögikõlbulikku toitu. Raiskamist saame vähendada hoolikamalt oma oste jälgides, et kõik toit ka ära tarbitud saaks. Toidujagamiskapid on samuti üks hea viis söögikõlbulikku toitu päästa. Targalt tarbimine säästab nii loodusressursse kui ka igaühe enda rahakotti,“ ütles Vimm.
Esimese pilootprojektiga alustas ettevõte 2022. aasta kevadel, mil toidujagamiskapp paigutati Tallinna Keskturu administratiivhoone kõrvale aadressil Keldrimäe 9. Toidujagamiskapp koosneb külmkapist ning õuetemperatuuri hoidvatest riiulitest, kuhu saab allesjäänud toitu viia ning mida kapisüsteemi kasutaja saab vastavalt vajadusele igapäevaselt võtta. Koostööprojekti raames lisati analoogsed kapid ka Mustamäe (E. Vilde tee 71) ja Lasnamäe (Pallasti 54) linnaosadesse.
Praeguseks on FudLoop päästnud üle 41 tonni toitu. Toidujagamiskappe on 14 kuu jooksul kasutanud tuhanded inimesed. „Ajal, mil toiduhinnad kallinevad ja valmistume rohepöördeks, on iga prügikasti jõudev inimtoiduks sobilik toidukilo häbiks meie ühiskonnale, rahalisest kahjust rääkimata. Vajame hädasti uusi lahendusi, mis aitavad vähendada ära visatavaid toidukoguseid,“ rääkis FudLoopi asutaja ja tegevjuht Tarmo Seliste.
FudLoopi toidujagamiskapi kasutamiseks peab registreerima end kasutajaks veebilehel fudloop.ee. Koostöös Valnese ja Krakuliga valminud IT-lahenduse abil saavad kappi avada registreerunud kasutajad, kes võivad sinna toitu annetada või võtta. Teadaolevalt ei ole maailmas ühtegi toidujagamiskappi, mille kasutamiseks oleks vaja ennast tuvastada. Tuvastamine võimaldab suurendada toiduohutust ja vältida kapi väärkasutust. Kapi kasutamise kuutasu on 5 eurot, mille eest saab kappi avada iga päev ühe korra ja võtta sealt keskmiselt 5 ühikut toitu. Kappe kasutab nüüdseks juba sadu inimesi.
Lisaks ehitas FudLoop kuus toidukogumiskasti, millega piloteeritakse „parim enne“ toidu kogumist Tallinnas ja üritatakse leida uusi võimalusi ülejääva toidu kogumiseks eelkõige kodumajapidamistest. Neist esimesed on piloteerimiseks väljas Nõmmel Valdeku saun-spordihoones ja Pääsküla noortekeskuses, teistele kogumiskastidele sobivate asukohtade otsingud käivad. Kogumiskastidesse annetamiseks ei pea end kasutajaks registreeruma, sinna saab tasuta toitu viia. Kogutud toit jagatakse kasutajatele laiali läbi toidujagamiskappide.
FudLoop toidujagamis- ja toidukogumiskappide võrgustiku arendamist toetas aastatel 2022–2023 Tallinna linn koos teadus- ja ärilinnakuga Tehnopol Targa linna innovatsioonifondi vahenditest 10 000 euroga.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta