Aiandus- ja sisutusmessidel ja samateemalistes ajakirjades on juba aastaid räägitud söödavate maitsetaimede kasvatamisest linnakorteri aknalaual või rõdukastides. Paraku eelistab suurem osa rõduomanikke endiselt kasvatada rõdukastis suvelilli. Tarvitseb vaid natukene vaeva näha ja iga rõdu või aknalaud võib muutuda miniaiaks.

Maitserohelise kasvatamine toas

Tubastes tingimustes on maitsetaimedele kõige sobivamaks asukohaks köögi aknalaud. Toidupoest ostetud pottidega maitsetaimed kipuvad kiiresti närbuma. Turult või aianduskeskusest saadud noored taimed peavad palju kauem vastu. Maitsetaimed sünnivad süüa juba kahe idulehe faasis! Mida nooremad on taimed, seda parema maitse nad annavad.

Soovi korral võib maitsetaimi kasvatada ka seemnetest. Parim aeg esimeseks külviks on märtsis-aprillis. Aknalauale võib maitsetaimi külvata korduvalt, iga 2-3 nädala tagant. Siis on ürdid pidevalt võtta.

Tubased tingimused sobivad basiilikule, koriandrile, punele, majoraanile, põõsastillile, petersellile, piparmündile ja murulaugule. Maitsetaimed vajavad oma kasvuks valgus ja niiskust. Talvel on nende jaoks enamasti liiga pime. Seetõttu aastaringne aknalaual kasvatamine ei pruugi õnnestuda.

Ürtide kasvatamine rõdul

Rõdule võib koos ürtidega kasvama panna ka söödavaid lilli nagu mungalill, harilik kurgirohi ja sidrunmünt. Nende kauni välimusega taimede õisi ja lehti saab kasutada salatite valmistamiseks või  jookide ning liharoogade kaunistamiseks.

Rõdukastidesse sobivad till, petersell, basiilik, salvei, tüümian, rosmariin, münt, majoraan ja lavendel.

Lihtsaim viis olla tubane aednik, on kasvatada rohelist sibulat

Selleks tuleb hankida mugulsibul ja panna see mõne nõu sisse pooleldi vette. Üsna pea on oodata roheliste sibulapealsete tärkamist. Muud polegi vaja teha. Kaaliumirikas immuunsusetõstja on omast käest iga päev võtta! Tuleb lihtsalt meeles pidada, et roheline sibul lisatakse toidutegemise lõppfaasis, sest muidu kaotab ta oma maitse ning väheneb ka toidu vitamiinide sisaldus.

Kuidas hooldada

Potiürte tasub kasvatada võimalikult lõunapoolse päikese käes, sest taimed igatsevad valgust. Samas võib liiga terav keskpäevane kevadpäike taimi kahjustada. Sel juhul tuleks ürdipotte kaitsta otseste päikesekiirte eest.

Maitsetaimi on arukas külvata-istutada erinevatesse pottidesse sortide järgi. Nad küll taluvad hästi üksteise lähedust, kuid vajavad erinevaid kastmisrežiime. Kasta tuleks toas vähemalt päeva seisnud veega, mitte külma kraaniveega.


Artikkel on pärit Terve Elu kalendrist 2012.