Aiandus on tervisele väga kasulik tegevus, pakkudes hulgaliselt eeliseid nii vaimsele kui ka füüsilisele heaolule ning tõstes õnnetunnet, leiab meie inimestele terviseteadmisi pakkuv portaal Terviseleht.

  • Toit ja aiandus
  • 28. mai 2024
  • Foto: Õitsev peenar Mustamäel. Janek Jõgisaar, Bioneer.ee

 

Kasu füüsilisele tervisele

Aiandus on suurepärane viis saada regulaarset füüsilist koormust. Aias töötamine hõlmab erinevaid tegevusi nagu kaevamine, rohimine, istutamine ja kastmine, mis kõik aitavad tugevdada lihaseid, parandada painduvust ja suurendada vastupidavust. Lisaks aitab regulaarne aiatöö põletada kaloreid ja võib seeläbi aidata kaasa tervislikule kehakaalule.

 

Kasu vaimsele tervisele

 

Aiandus pakub ka olulisi vaimseid eeliseid. Aias veedetud aeg aitab vähendada stressi ja ärevust, pakkudes rahu ja lõõgastust. Tegevus värskes õhus ja kokkupuude loodusega aitavad parandada meeleolu ja suurendada õnnetunnet. Uuringud näitavad, et aiandusega tegelevatel inimestel on madalam depressiooni ja ärevuse tase ning parem üldine vaimne tervis.

 

Õnnetunne

 

Õnnetunne kasvab, kui näed oma töö vilju – sõna otseses mõttes! Taimekasvatusest saadav rahulolu ja uhkus toovad palju rõõmu. Kui lilled õitsevad ja maitsetaimed ning köögiviljad kasvavad, tunned suurt rahulolu ja saavutustunnet.

 

Aia taimede valik

 

Aias peaksid kindlasti kasvama nii lilled, maitsetaimed kui ka roheliseks salatiks sobivad taimed. Maitsetaimed nagu basiilik, petersell ja till mitte ainult ei lisa toitudele maitset, vaid on ka tervislikud ja kergesti kasvatatavad. Rohelisi salatitaimi, nagu lehtsalat ja rukola, saab hõlpsasti kasvatada ja need on suurepärased vitamiinide ja mineraalide allikad. Maasikad on aias samuti suurepärased – need on maitsvad, tervislikud ja pakuvad suurt rõõmu nii lastele kui ka täiskasvanutele.

Kui aias on rohkem ruumi, siis on mõistlik istutada ka punaseid ja musti sõstraid ning tikreid. Need marjapõõsad annavad rohkelt saaki ja on rikkad vitamiinide poolest. Üks õunapuu on ideaalne, kui aias ruumi jagub – see pakub maitsvaid ja tervislikke vilju, mida saab tarbida värskelt või valmistada neist erinevaid hoidiseid.

 

Orgaanilised jäätmed ja kompost

 

Kõik aia orgaanilised jäätmed peaksid jääma aeda ja minema komposti. Kompostimine on looduslik viis jäätmete taaskasutamiseks ja see aitab parandada mulla kvaliteeti ning soodustab taimede kasvu. Kompost sisaldab rohkelt toitaineid, mis tagavad taimedele tervisliku ja tugeva kasvu, vähendades vajadust juurdeostetavate “keemiliste” väetiste järele.

Kokkuvõttes on aiandus mitmekülgne ja kasulik tegevus, mis parandab nii vaimset kui füüsilist tervist, suurendab õnnetunnet ja pakub võimalust kasvatada oma toitu. Aiandus hoiab meid aktiivsena, pakub rahu ja rahulolu ning aitab luua tervislikuma ja jätkusuutlikuma elustiili.

Vaata aeda!