Söögi-, tarbe ja ilutaimede kasvatamine linnakeskkonnas on jätkuvalt populaarne ning Tallinn toetab seda ka tänavu. Linnaaianduse arendamise toetuse taotlusi võetakse vastu veebruarini: mittetulundustegevuse taotlusvoor on avatud 1. veebruari ning õppeaedade taotlusvoor 15. veebruarini.

Keskkonnavaldkonna abilinnapea Vladimir Svet märkis, et Tallinna kogukonna- ja õppeaedade programm on mitme aastaga tõestanud oma vajalikkust.

„Näeme, kuidas linnaaedade ümber tekkivad kogukonnad, kes hoolivad linnaloodusest ning aitavad kanda ja tutvustada keskkonnasõbraliku eluviisi,“ ütles Svet. „Veel mõned aastad tagasi ei uskunud paljud inimesed, et linnatingimustes saab edukalt söödavaid taimi kasvatada. Täna aga on linnaaiandus aina rohkem on muutumas meie avaliku ruumi lahutamatuks osaks. Kuna ruumi uute aedade tekkeks veel on, kutsume linnaelanike üles mõtlema programmis osalemise peale.“

Huvi linnaaianduse vastu aasta-aastalt üha kasvanud ning alates eelmisest aastast leiab kogukonna- ja õppeaedu juba kõigist linnaosadest. Praeguseks on Tallinnas rajatud kokku 121 omanäolist ja eriilmelist linnaaeda, sealhulgas 21 kogukonna- ning 100 õppeaeda. 

Linnaaianduse mittetulundustegevuse taotlusvoorus saavad osaleda juriidilised isikud (sh mittetulundus- ja äriühingud) ning erakoolid ja -lasteaiad. Oodatud on taotlused nii olemasolevate kogukonna- ja õppeaedade arendamiseks kui ka uute rajamiseks. Toetust võib kasutada vajalike materjalide, vahendite, tööriistade ja inventari soetamiseks ning töötubade, talgute ja muude toetavate sündmuste läbiviimiseks. Taotlemise tingimused, abimaterjalid ja kontaktid leiab Tallinna keskkonnaveebist (vt lisa). Mittetulundustegevuse toetuse taotlusi saab esitada iseteeninduskeskkonnas 1. veebruarini 2022.

Õppeaedade taotlusvoorus saavad osaleda kõik Tallinna linna ametiasutused ja nende hallatavate asutused (nt koolid, lasteaiad, noortekeskused, raamatukogud, hoolekandeasutused jt). Ka selles voorus on oodatud taotlused nii olemasolevate aedade arendamiseks kui ka uute rajamiseks. Toetust võib kasutada materjalide, tööriistade ja inventari soetamiseks ning nende paigaldamiseks ja transpordiks. Tallinna linnaasutuste õppeaedade toetuse taotlusi saab esitada keskkonnaveebis 15. veebruarini 2022.

Küsimustega seoses linnaaianduse tegevuste planeerimise ja taotlusvoorudega võib pöörduda Tallinna Keskkonna- ja Kommunaalameti linnaaianduse projektijuhi Marina Laidla poole (+372 513 5779, + 372 640 4714, marina.laidla@tallinnlv.ee).

Rohkem infot linnaiandusest leiab veebilehelt tallinn.ee/keskkond/Linnaaiandus.