Euroopa rohelise pealinna Hamburgi rändnäitust Tallinnas on kolme päeva jooksul külastanud ligi 900 inimest. Kokku läbib Hamburgi rändnäitus „Ideede rong“ („Train of Ideas“) sel aastal kaheksatteistkümmet Euroopa linna ning tutvustab visioone ja projekte, kuidas muuta linnu keskkonnasõbralikumaks. Tallinnast liigub rändnäitus edasi Viini.

„Rõõm oli näha Tallinnas palju noori ja avatud hoiakuga inimesi, kes tahavad keskkonnasõbralikumast linnaelust rohkem teada“, ütles näituse pressiesindaja Rainer Müller: „Mulle on ka vihjatud, et 2018. aastal, mil Eesti Vabariik tähistab 100. sünnipäeva, tahab Tallinn saada ka Euroopa roheliseks pealinnaks. Soovin eestlastele edu rohelise elukeskkonna edendamisel ja selle eesmärgi poole püüdlemisel.“

Hansalinn Hamburg viis oma ideed ringreisile eesmärgiga tekitada dialoogi keskkonna teemadel erinevates Euroopa linnades. Tänaseks on näitust Hamburgis, Kopenhaagenis, Malmös, Göteborgis, Oslos, Zürichis, Münchenis, Varssavis, Riias ja Tallinnas kokku külastanud üle 24 000 inimese.

Näituse kuues vagunis avaneb külastajate jaoks maailm, mis kutsub neid üles mõtisklema, eksperimenteerima ja osalema keskkonnasõbraliku linna kujundamises. Väljapanekud tutvustavad loomingulisi lahendusi tervest Euroopast, kokku saab näha üle saja keskkonnaprojekti Hamburgist ja teistest Euroopa linnadest.

Näitus on pühendatud mitmesugustele eluvaldkondadele: jätkusuutlikule mobiilsusele, taastuvatele energiaallikatele, vastutustundlikule tarbimisele, looduse ja ohustatud liikide kaitsele ning kliimamuutustele. Tallinna elanikud saavad võtta ette virtuaalse rattasõidu Euroopa suurimas linnaarendusprojektis, Hamburgi loodavas HafenCity linnaosas. HafenCity uusasum on kogu Euroopa mõistes uuenduslik tänu vee piirile rajatud elu- ja tööpindade terviklikule kooslusele.

Hamburg on Rootsi pealinna Stockholmi järel teine linn, millele Euroopa Komisjon on loodus- ja keskkonnakaitsele pühendumise eest andnud Euroopa rohelise pealinna tiitli (European Green Capital). Tiitlit taotles 35 linna 17 Euroopa riigist. Euroopa Komisjoni esindaja sõnul pälvis Hamburg tiitli tänu linna kaasaegsetele keskkonnastandarditele ja kliimakaitseprojektidele, mida Hamburg järgnevatel aastatel rakendama valmistub. Žürii jaoks oli oluline ka Hamburgi võime kombineerida majandusarengut keskkonnakaitsega.

Hamburgi linna toetavad „Train of Ideas“ projekti elluviimisel 2011. aasta Euroopa rohelise pealinna kaks põhipartnerit – Siemens ja Deutsche Bahn (DB) – ning projekti sponsor Panasonic.