12.-17.märtsini on vaid kuuel päeval TÜ botaanikaaia õppeklassis eksponeeritud haruldased herbaarlehed TÜ loodusmuuseumi kogudest. Herbaarlehed annavad ettekujutuse, milliseid orhideesid kasvatati TÜ botaanikaaias 150 aastat tagasi.
- Keskkonnaharidus
- 11. märts 2019
- Foto: Neitsikäpp. Pildistas Annely Lambing
Kuulus Pürenee poolsaare taimestiku uurija professor Heinrich Moritz Willkomm töötas Tartu ülikoolis vaid kuus aastat (1868-1874), kuid jõudis väga palju. Lisaks õppe- ja teadustööle viis ta botaanikaaia eeskujulikku korda. Ta kontrollis üle kollektsioonides olevate taimede määrangud ja avaldas 1873.aastal kogude põhjaliku kirjelduse. “Sellest nähtub, et tema ajal täiendati oluliselt orhideede kollektsiooni, mis muutus väga esinduslikuks – selles oli üle 350 liigi ja varieteedi nii Ameerikast, Aasiast kui Aafrikast - kokku üle 700 taime,” sõnas näituse üks korraldajatest TÜ loodusmuuseumi kuraator Ülle Reier.
Ta lisas, et Willkomm kandis hoolt ka selle eest, et botaanikaaias õitsema läinud taimedest oleks säilitatud herbaarsed tõendeksemplarid. Need on hoiul TÜ loodusmuuseumi herbaariumis ja tänu sellele on meil kaasajal võimalik veenduda, millised liigid 150 aastat tagasi TÜ botaanikaaias õitsesid (üks näide fotol). Üheks nädalaks saavad neile haruldastele herbaarlehtedele pilku heita ka kõik TÜ botaanikaaia külastajad.
Haruldaste herbaarlehtede näitust on võimalik vaadata pärast orhideede näituse lõppu 12. märtsist kuni 17. märtsini 2019 TÜ botaanikaaia õppeklassis. Näitus on avatud iga päev kell 10-17. Näituse külastamine on botaanikaaia piletiga.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta