Viimases Eesti Ekspressis küsitakse Tallinna Vähikliiniku onkoloog Andrus Mägi käest: "Kas te isiklikult peate mobiiltelefoni riskiallikaks?" Ta vastab: "Me ei oska öelda ei ega jah. Kui oleks kindel, et mobiil põhjustab ajuvähki, siis ma ei usu, et nad oleksid nii laialt kasutusel." Henri Laupmaa räägib teemast lähemalt.

Lubaksin siinkohal endale siiski mõne küsimuse - kas millegi laial kasutamisel ja selle ohutusel on seos? Kas meelemürkide kasutamine maailmas on nii suur tänu nende ohutusele? Kuidas saab nii uue tehnoloogia kohta midagi nii kindlalt väita? 

30.juuli Äripäevas väitis kodanik Siim Sepp veel kindlamalt: "Siiski tõestas juba Einstein põhimõtteliselt, et mobiilid ei saa vähki tekitada. Tegemist on fotoefektiga: valgus koosneb footonitest, mis teatud tasemest kõrgema energia korral löövad aatomitest elektrone välja, näiteks lõhkudes DNA-s olevaid keemilisi sidemeid ja põhjustades ohtlikke mutatsioone. Selleks vajaliku energiatasemega lained asuvad elektromagnetspektrumi ultraviolettosas, kus kiired on mobiiltelefonide raadiolainetest tuhandeid kordi suurema energiaga. UV-, röntgen- ja gammakiired põhjustavad vähki."

See Einsteini autoriteedile apelleeriv kummaline väide eeldab, et kõrgesageduslikel raadiolainetel on ainult kuumutamisest tingitud mõju. Soovitan lugeda artikli lõpus viidatud raamatuid ja artikleid EM väljade mitte-termilistest mõjudest elusorganismidele.

Sepp lisab veendunult veel juurde: "Kuigi hunnikute kaupa uurimusi on näidanud, et kuni 20-aastane mobiiltelefoni kasutamine ei suurenda vähiriski, jätkavad osad teadlased uuringuid – mis on ka igati vajalik, arvestades mobiilide laia levikut."

Huvitavoleks teada, kus kohast Sepp need kakskümmend aastat võttis? Laialdasem mobiilikasutus algas 1994. aastal ja kõige pikaajalisemad uuringud on kümne aastased. FDA andmetel on keskmine mobiilkasutuse uuringu pikkus kolm aastat.

Mis puutub mõjudesse, siis võtame näiteks Iisraeli teadlaste uuringu, mis avaldati American Journal of Epidemiolgy's ja uuris süljenäärmevähi tõenäosuse kasvu Iisraelis, mis on üks maailma kõige suurema mobiilikasutustihedusega riike. Nende uuring, mis avalikustati selle aasta alguses hõlmas 500 inimest, kel oli vähk ja 1300 inimest kontrollgrupis ja selle tulemus oli lühidalt - inimesed kes kasutavad tihedalt mobiiltelefoni omavad 58% suuremat tõenäosust saada süljenäärme (parotid gland) vähki. Kõige suurem oht on lastel ja pikaajalistel kasutajatel. Nende soovitus oli minimiseerida mobiiliga rääkimisaeg ja mitte hoida telefoni rääkides vastu pead.

Mõned uuringud mis on toonud välja mobiili terviseohtu:

Prantsuse, Saksamaa ja Rootsi tervisekaitseametid hoiatavad mobiilide kasutamise osas ja soovitavad kasutada võimalikult vähe, mitte hoida pea ligidal ja lastel mitte kasutada.

Mõned tsitataadid:

Pittsburgi Ülikooli vähikeskuse juhataja Dr. Ronald B. Herberman:  "Kirjanduse hulk  mis toetab pikaajalise mobiilikasutuse ja võimalike negatiivsete mõjude, sealhulgas vähi teket, kasvab." ("There is a growing body of literature linking long-term cell phone use to possible adverse health effects including cancer.")

Los Angelese Cedars-Sinai meditsiinikeskuse neurokirurg Dr. Keith Black: "Me ei saa mingi kindlusega väita ei seda, et mobiilid on ohutud kui ka seda et nad on ohtlikud." (We cannot say with any certainty that cellphones are either safe or not safe).

Loe lähemalt:

BBC: US cancer boss in mobiles warning
Wall Street Journal: Cancer Doc Tells Colleagues to Lay Off Cellphones
Wikipedia: Mobile phone radiation and health
Äripäev: Mobiiltelefonid ja vähk: kas muretsemiseks on põhjust 30.07.2008
Ekspress: Posijad keelasid vähihaigele arstiabi (onkoloogi kommentaar)
Scientific American: Mobile phones the new cigarettes?
BBC: Child warning over mobile phones
Diskussioon: skeptik.ee's
Diskussioon Delfis
CNN Larry King live: Do mobile phones cause cancer?

Raamatud:

Telecommunications, Resarch and Regulatory Effects on Mobile Phones
Cell Phones: Invisible Hazards in the Wireless Age
Electromagnetic Fields and Radiation: Human Bioeffects and Safety
Advances in Electromagnetic Fields in Living Systems

Allikas: minut.ee