Hindade tõus hoogustus aprillis 1,9 protsendini. Pool hinnatõusust tulenes transpordi kallinemisest. Lisaks bensiinile kasvas kasutatud autode ja jalgrataste maksumus. Bensiini hinda kergitas nafta kallinemine. Diislikütus oli aktsiisilangetuse tõttu aprillis tanklates veel aastatagusest odavam. Maksumuudatuse mõju kaob mootorikütuse hinnaindeksist aga juba sel kuul.
- Majandus
- 7. mai 2021
- Foto: Pixabay, CC Public Domain
Eluasemega seotud kulusid kergitas elekter, mille börsihind püsib kõrge, hoolimata pakase taandumisest. Üüri hinnad olid madala nõudluse tõttu endiselt langustrendis. Tallinnas oli märtsis üürikorterite pakkumisi umbes kümnendiku võrra rohkem kui aasta varem.
Toidu hind tõusis tänu värske köögivilja ja kala hinnatõusule. Kohvikute ja teiste poodide sulgemine suunas inimesed toidupoodidesse ja supermarketitesse, kergitades nende käibeid ja kasumeid. Poodide sulgemine ja vähene ostuhuvi sundis kaupmehi alandama rõivaste ja jalatsite hindu.
Nõudlus erinevate kaupade ja teenuste järele selle aasta jooksul tasapisi kosub. Swedbank ootab selleks aastaks 1,5-protsendilist hinnatõusu. Palgakasv peaks siiski hindade tõusu ületama. Swedbanki prognoosi järgi tõuseb keskmine netopalk sel aastal üle 3 protsendi.
• Hindade tõus kiirenes aprillis 1,9 protsendini.
• Pool hinnatõusust tulenes transpordi kallinemisest.
• Aasta kokkuvõttes peaksid hinnad kerkima 1,5 protsendi võrra.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta