Eriolukord pidurdab hindade kasvu.
Märtsis tõusid hinnad vaid 0,9 protsendi võrra.
Aasta kokkuvõttes peaks hinnatõus ulatuma 0,8 protsendini, koos aktsiisimaksude langetamisega vaid 0,4 protsendini.
- Majandus
- 7. aprill 2020
- Foto: Pixabay, CC Public Domain
Eriolukord aeglustab hindade kasvu
Eriolukord pigem alandab kui tõstab hindu, kuna nõudlus kaupade ja teenuste järele kukub rohkem kui tootmisseisakutest tingitud pakkumine. Kui nõudlus toidu ja esmatarbekaupade järele püsib liikumispiirangute ajal endine või isegi kasvab, kuna sööklad ja restoranid on suletud, siis nõudlus erinevate teenuste, eriti vaba ajaga seotud teenuste, järele väheneb. Majanduslangus toob tavaliselt kaasa hinnatõusu aeglustumise või lausa hindade alanemise. Muutunud majandusoludes plaanib Swedbanki värske uuringu järgi üle poolte elanikest vähendada igapäevaseid kulutusi ja osta vaid vajalikke kaupu.
Märtsis tõusid hinnad vaid 0,9 protsendi võrra
Eelmise aasta märtsiga võrreldes kallines keskmine tarbimiskorv vaid 0,9 protsenti. Hinnatõusust poole andis toidu, eelkõige värskete puuviljade ja liha, kallinemine. Teise poole hinnatõusust tingis meelelahutusega seotud hindade tõus. Vaba aja ning hobidega seotud hinnad on kaks aastat järjest väga kiiresti kasvanud. See trend peaks lähikuudel murduma. Lähinädalatel vähendavad nõudlust vaba aja teenuste järele eelkõige liikumispiirangud, edaspidi aga järjest halvenev majandusolukord: kasvav tööpuudus ja palgakasvu pidurdumine.
Mootorikütuste hind alanes märtsis vähem kui toornafta hinna langus seda võimaldanuks. Toornafta hind oli märtsis eurodes arvestatuna poole odavam kui aasta tagasi. Oodatav kokkulepe naftatootjate vahel vähendab nafta ülepakkumist. Samas on koroonaviirusest tulenev majanduslangus terves maailmas sedavõrd ulatuslik ja nafta varud niivõrd suured, et nafta hind peaks sel aastal püsima tootmiskärbetest hoolimata madal.
Lisaks diislikütusele odavnesid aastaga ka alkohol, elekter, sideteenused, vesi ja kanalisatsioon, viimane küll peamiselt pealinnas. Alkoholi hinda mõjutas aktsiisimaksude langus. Elektri hinna languse taga on ühelt poolt nõudluse vähenemine ja teiselt poolt endiselt soodne ilmastik. Soe ja tuuline ilm vähendab elektri tarbimist ja soodustab elektri tootmist. Märts oli keskmisest 3,5 kraadi soojem. Tallinna Vesi langetas vee- ja reoveeteenuse hinda. Sideteenused on aasta-aastalt tehnoloogia arenedes ja mahtude kasvades odavamaks muutunud.
Hinnatõus on sel aastal tagasihoidlik
Aasta kokkuvõttes peaks hinnatõus ulatuma 0,8 protsendini, koos aktsiisimaksude langetamisega isegi 0,4 protsendini. Aeglane hinnatõus leevendab majapidamiste olukorda. Palgakasv peaks sel aastal oluliselt aeglustuma ja tööpuudus suurenema.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta