Tänasel koalitsiooni „Ettevõtted HIV vastu“, Eesti HIV-positiivsete Võrgustiku ja Tervise Arengu Instituudi läbi viidud HIV-kiirtestimise üritusel näitas 300 testitu seas kahe inimese proov tulemust "positiivne".

Tänaste testimise tulemuste kohta ütles Eesti HIV-positiivsete Võrgustiku juht Igor Sobolev: „See on hea, et paljud inimesed said täna kinnitust, et on terved, aga samas peame tegema rohkem selleks, et leida üles ka need 4000-5000 inimest, kes ei tea oma HIV-positiivsest staatusest.“

HIV testimine

Sobolevi sõnul oli paljudele testimistelgis käinud inimestele üllatus, et HIV-testi saab tasuta ja anonüümselt teha aastaringselt. See võimalus aga kõikidel inimestel on. Tallinnas saab lisaks tavatestile vähemalt aasta lõpuni teha ka kiirtesti nii Mardi tn 3 kui Paldiski mnt 62 AIDSi nõustamiskabinetis. Samas on inimesel võimalik valida ka tavatest, mille puhul saab tulemuse teada 3 päeva pärast. Tavatest on mõistlik valida siis, kui soovitakse ühekorraga teha nii HIV- kui süüfilise test. Mõlemal juhul tuleb aga kindlasti arvestada, et test ei näita tulemust enne nn aknaperioodi (aeg nakatumise hetkest) möödumist (tavatestil 3 nädalat, kiirtestil 3 kuud).

Koalitsiooni „Ettevõtted HIV vastu“ juht Keit Fomotškin rõhutas, et ka ARV-ravi, millega on võimalik viirust kontrolli all hoida nii, et HIV-positiivne inimene võib jätkata täiesti tavapärast elu, on Eestis kõikidele inimestele tasuta. „Selleks on aga äärmiselt oluline, et inimene jõuaks õigel ajal testima. Sest ka ravimid ei tee päris imet ning liiga hilja avastatud viirust alati enam kontrolli alla ei saa,“ lisas Fomotškin. „Varakult avastatud nakatumise võib ümber arvestada eluaastatesse  - mida varem see ilmsiks tuleb, seda kauem saab ravi toel pikendada eluiga“. HI-viirus võib inimkehas olla kuni 10 aastat, enne kui see sümptomitega avaldub. Siis on aga tegemist juba AIDSiga, mis lõppeb surmaga.