20. märtsil autasustati Stockholmis taaskord viit innovatsiooni Global Change Awardiga. H&M Foundationi annetatud 1 miljoni suurune stipendium jagati ideede vahel, mis aitavad kiirendada moetööstuse üleminekut jäätmevabale ringmajandusele.

  • Majandus
  • 21. märts 2018
  • Foto: Pixabay, CC Public Domain

Global Change Award on iga-aastane väljakutse innovaatoritele ja oluline konkurss varajase staadiumi innovatsioonidele. Võistlus toimub juba kolmandat aastat ja meelitas sellelgi korral ligi tuhandeid ideid, täpsemalt umbes 2600 ideed 151 riigist. Tegemist on jõulise rahvusvahelise liikumisega, mis soovib luua meie planeedi võimalusi arvesse võtvat moetööstust. Selle aasta ideid analüüsides selgub, et uuendajad on sidunud end ennekõike digilahenduste, nutikate protsesside ja ootamatute materjalide leiutamisega.

,,Tänapäeva ettevõtted peavad olema sihikindlad, keskenduma ja täitma ühiskondlikke vajadusi,” on Accenture’i jaekaubandusega tegeleva osakonna juht Jill Standish veendunud. ,,On selge, et tehnoloogia ja mood on liitnud oma jõud, et aidata luua tööstusharu siseselt jätkusuutlikku väärtust. Ärimudel, mida oleme siiani kutsunud kiirmoeks peab muutuma. Elame ajastul, mil kestlikkus on eesmärkidenimekirjas kõrgel kohal. Global Change Award on oluline algatus, et leiada andekaid erinevatest taustsüsteemidest pärit eraettevõtjaid, kes võtavad uuenduslikud ideid ning segavad neid tehnoloogiaga, et luua kehtivat süsteemi häirivaid lahendusi, mis võivad tuua jätkusuutlikku moodi revolutsioonilisi ideid.”

  ,,Ülikoolina on meie jaoks ülimalt oluline olla ühiskondlike arengute eesotsas ja juhtida neid õiges kestlikus suunas. Just sellel põhjusel on meid valitud osalema Global Change Awardi välja andmises ja toetama uuendajaid kiirendiprogrammi kaudu. Oleme valmis aitama tiime tooma oma uuendusi turule ja kiirendama üleminekut ringmajanduse suunas,” ütleb Kuningliku Tehnoloogiainstituudi president Sigbritt Karlsson.

Märtsi teisel nädalal toimunud rahvusvahelise online-hääletuse tulemusena jaotus auhinnaraha tiimide vahel järgnevalt:

€300,000: Crop A Porter (kestlike materjalide valmistamine saagikoristusjääkidest), USA

€250,000: The Regenerator (puuvilla- ja polüesterkiudude eraldamine, uute kiudude valmistamine), Rootsi

€150,000: Algae Apparel (bioloogiliste kiudude ja nahale kasuliku värvaine valmistamine vetikatest), Iisrael

€150,000: Smart Stich (rõivaste parandamist ja taaskasutamist hõlbustav lahustuv niit), Belgia

€150,000: Fungi Fashion (rõivad, mis valmistatud seeneniidistikest), Holland

Lisaks moetööstusele ja planeedile positiivse mõju avaldamisele, peavad Global Change Awardil edukad ideed olema uudsed, majanduslikult jätkusuutlikud ja tulevikus skaleeritavad. Neid tutvustav tiim peab olema motiveeritud muudatusi tooma. ,,Tekstiilikiudude tootmises saagikoristusjääke kasutav Agraloop paneb naturaalsete materjalide maailmas aluse uuele paradigmale. Soovime aidata tööstusharul eemalduda puuvillast kui maailma peamisest tekstiiliressursist. GCA võitmine tähendab, et saame alustada tekstiili- ja moetööstuse jaoks suure väärtuspotentsiaali lahtilukustamist. Nüüd on meil võimalus oma tehnoloogia viimistlemist ja skaleerimist kiirendada. Kasutame auhinnaraha oma suletud ringi tehnoloogia optimeerimiseks, intellektuaalomandi kaitsmiseks ja Agraloop BioFibre™ kiudude tootmise alustamiseks,” ütleb tiimi Crop A Porter (Agraloop) esindaja Isaac Nichelson.

,,Õnnitlen kõiki viit tiimi, kes tõestavad, et innovatsioon ei tunne riigipiire ja võib sündida ükskõik, kelle peas. Tänane päev tähistab võitjatele üheaastase innovatsioonikiirendi algust, mille käigus H&M Foundation, Accenture ja Kuninglik Tehnoloogiainstituut toetavad võitjaid ja viivad nad sellistesse innovatsioonikeskustesse nagu Stockholm, New York ja Shanghai,” tõdeb H&M Foundationi juhatuse liige ja  H&M Hennes & Mauritz AB tegevjuht Karl-Johan Persson. Mainitud kiirendi annab võitjatele oskusi, võrgustiku ja nähtavust oma ideede teostamiseks, edu maksimeerimiseks ja tööstusele ligi pääsemiseks.

Täna avaldatakse ka trendiraport, mis loodi tuhandeid konkursile laekunud ideid analüüsides. Raportis jagavad Accenture ja H&M Foundation analüüsi käigus saadud ringmajanduse ja avatud innovatsiooni kohta käivaid avastusi, trende ja õppetunde.

Täpsem info innovatsioonide ja trendiraporti kohta: globalchangeaward.com/press.

Online-hääletus ja tulemus: 12.03-16.03 vahel toimus aadressil globalchangeaward.com online-hääletus, kus igaüks võis anda oma hääle viie võitjaidee toetuseks. Tulemus nagu ka innovatsioonidega seotud tiimid paljastati 20. märtsi pidulikul auhinnatseremoonial, mis toimus Stockholmi raekojas.

Rahastamine: Mittetulundusorganisatsiooni H&M Foundation rahastab Stefan Perssoni perekond – H&M grupi asutajad ja peamised omanikud. H&M Foundation ega ka H&M grupp ei võta endale konkursil osalevate ideede intellektuaalomandit ega omanda osakuid. Kõik uuendajad saavad ise otsustada, millist tuge nad oma idee edasiarandamisel vajavad.

Taotluste statistika: Enim ideid saabus Indiast, Nigeeriast, USAst, Suurbritanniast, Rootsist, Bangladeshist, Itaaliast, Indoneesiast, Prantsusmaalt ja Pakistanist. 61% osalejatest olid naised.

Trendiraport

Võtmeinfo raportist:

  • Aastaga on toimunud märkimisväärne tõus naiste poolt juhitud ideede osavõtus. 2017. aastal oli neid 56%, sellel aastal aga 61%.
  • Osavõtjad tõdesid, et ideede ellu viimisel on mitmeid raskusi. Konkursil osalejatest 43% peab 2018. aastal kõige suuremaks väljakutseks finantseeringute puudumist (2017. aastal oli see 32%). Selline tõus on suure tõenäolisusega seotud faktiga, et sellel aastal võttis konkursis osa suur osa Aafrikast pärit ideid.
  • Ringmajandusele üleminekuks on kolm peamist põhjust: 1) tarbimismudelid muutuvad; 2) globaalsed ressursitagavarad vähenevad; 3) tehnoloogilised arengud võimaldavad uusi innovaatilisi efektiivsusi.