Maailm on suur ja lai, kuid ta ei ole igavene. Samuti ei ole elu maakeral igavene, kui me teda ei hoia. Kui kliimamuutuste teemal võib vaielda vist pea lõputuseni, siis seda, et inimkond tarbib täna rohkem loodusressursse, kui Maa taastada suudab, kurb tõsiasi.


Toome ühe lihtsa näite:

Kujuta ette, et Jukul on õunapuu, mille otsas kasvab iga aasta üks õun. Aga Juku on maias ja sööb iga aasta 1,5 õuna. See tähendab, et järgmisel aastal, kui õun valmis saab, on pool sellest juba ette ära söödud. Kuid Juku sööb ka järgmisel aastal 1,5 õuna ning ülejärgmise aasta õun ongi ette ära söödud.

Kuigi maakera puhul ei näe me tulemust sama selgelt kui Juku õuntega, on paralleel siiski toimiv ning kui me täna kasutame loodusressursse rohkem, kui Maa seda taastada suudab, oleme õige varsti sügavas miinuses. Sarnaselt pankadega, keda riigid vapralt vee peal püüavad hoida.

Seepärast ongi meil igal ühel õigus ja kohustus mõelda sellele, kui palju me ise tarbime ehk lühidalt - kas me oleme Jukud või ei.

Oma tarbimise ja keskkonnamõju hindamise juures ei piisa aga ainult nähtava tarbimise arvestamisest, sest iga toote taga on varjatud kulu. Ühe kilo liha tootmiseks kulub 5-20 tonni vett, mida me ometi ise ei näe ega kuluta. Võrdluseks 1 kg nisu tootmiseks kulub 0,5-4 tonni vett.

Maailma keskmine tarbimine on täna 1,5 korda Maa võimekusest suurem, kuid 2/3 maailma inimestest tarbib nii vähe, et tegelikult on eestlase, sakslase ja maltalase tarbimine kordades suurem kui ühe või isegi 2 planeedi jagu.

Humana päev kutsubki kõiki üles enda ümber ringi vaatama ning leidma ilu ja rõõmu rohkem üksteises, looduses või vaimses tegevuses ning loobuma asjade kokkukuhjamisest. Ning need asjad, mis juba on poest koju toodud, võib kriitilise pilguga läbi vaadata – ehk on kellelgi teisel neist rohkem kasu.

Ning nüüd, kui tuba on poole tühjem, on aeg mõelda, kuidas see puhtaks saada.

Jah, superkemikaalid, mis teleekraanilt meile päevast päeva vastu naeratavad, võivad olla võimsad ja lõhnata nagu kevadine aas, kuid kas sa valaks neid lillepotti või peenrasse? Sama juhtub nendega aga siis, kui nad on su korterist torude kaudu lahkunud. Veepuhastusjaamad võivad olla kui võimsad tahes, kõiki mikroosakesi ei suuda nemadki välja filtreerida ning kemikaalid jõuavad meie imeilusasse loodusesse.

Ehk Juku maailmas lõhnaks varsti kõik kraavid ja ojad nagu WC puhastusvahendid ja lilled lõhnaksid nagu pesuloputusvahend.