Füüsal on maavitsaliste sugukonda kuuluv rohttaimede perekond. Eesti tarbijad teavad peamiselt kollast tomatilaadset peruu füüsalit, mida pakutakse vastuvõttudel puupiljavalikus või pannakse kookide peale. Suurematest kaubanduskeskustest võib eksootilise puuvilja osta ka värskena.

Vanarahvas teab öelda, et heal lapsel on mitu nime: nii ka peruu füüsalil. Tervisepoodides tuntakse seda kui inka marja. Aednikud nimetavad kollast vilja ka peruu kirsiks, peruu marjaks või ananassikirsiks. Inglased kutsuvad marja “cape” karusmarjaks.

Peruu füüsal (Physalis peruviana) on pärit Lõuna-Ameerikast, aga alates 18. sajandist on teda kasvatatud ka Suurbritannias ning 19. sajandist alates Aafrikas, Hea Lootuse neeme piirkonnas. Peruu füüsal on kaugelt sugulane teiste maavitsaliste sugukonda kuuluvate söögitaimedega nagu kartul, baklažaan ja tomat.

Peruu füüsalid on tuntud suurepärase tervisetootena ehk kuivatatud inka marjadena. Vilju kasvatatakse  Lõuna-Ameerikas aprillist augustini ning need kasvavad ja küpsevad täiesti naturaalsetes, agrokemikaalideta tingimustes. Sügisel korjatakse värsked marjad, need kooritakse ja kuivatatakse päikese käes. Töö on väga aeganõudev, mis teeb marjade hinna ka mõnevõrra teistest kallimaks. 500 grammi kuivatatud marjade saamiseks läheb vaja ligikaudu 2,7kg värskeid marju.

Kergelt hapuka varjundiga, maailmas üheks maitsvamateks peetavad inka marjad sobivad niisama näksimiseks, ent samas võib neid kasutada salatites, puuviljakokteilides, juustuvaliku kõrval, küpsetistes või moosiks keedetuna.

Lisaks maitseelamusele on marjadel ka tervist parandavad omadused. Neis sisalduvad polüfenoolid ja karotenoidid tomimivad antioksüdantidena ja põletikuvastaselt. Südameprobleemidega inimesete jaoks on see suurepärane uudis.

Lisaks on need marjad kõrge toiteväärtusega ning mõjuvad organismile stressi alandavalt ja üldtugevdavalt. Bioflavonoidid aitavad lõhustada ja omastada C-vitamiini ning nõrgendavad viiruste toimet kehas. Neist on abi seedetrakti kasvajate ennetamisel. Inka marjadel on kergelt lahtistav mõju.

Inka marju soovitatakse igat tüüpi diabeetikutele, kuna need sisaldavad palju pektiini, mis aitab reguleerida toidu ringlust seedetraktis, alandab kolesterooli taset ning ühtlustab samas veresuhkru taset. Tänu uriinieristust soodustavatele omadustele võib neist olla abi eesnäärme probleemide puhul.

Marjad sisaldavad rohkesti A- ja C-vitamiini ning ka olulisi B-grupi vitamiine. Ehkki marjad enamjaolt B12 vitamiine ei sisalda, on inka marjad siinkohal erandiks.

Ka proteiinitase on kõrgem kui muudes marjades–puuviljades. Vitamiinivalikule lisaks leidub inka marjades ka fosforit, valku ja mõningal määral ka kaltsiumit. Flavonoidide sisaldus teeb neist ka loodusliku rahusti.

Inka marjad tugevdavad muuhulgas ka juukseid, hoiavad ära nende väljalangemist.

Inka marju saab soodushinnaga soetada internetiaadressil: www.sojapood.ee