Kuigi alles on november, räägivad kõik juba jõuludest. Jõuludeni on veel aega, kuid need lähenevad kiiresti. Poodides mängitakse jõululaule. Linnas on üleval värvilised tuled, mida viisakuse poolest nimetatakse talvetuledeks. Minule jõuluootus meeldib. Meeldib mõtiskleda ja unistada. Meeldib planeerida. Nii tore on läbi viia õhtusööke ning teha väikeseid armsaid kingitusi.


Seda vaikset jõuluootust tahaksin ka ümbritsevate inimestega jagada. Sooviksin välja pakkuda alternatiivse mõtteviisi, kuidas sellel aastal vältida jõulustressi ning teha jõulukingid, mis pakuvad rõõmu nii kingi tegijale kui saajale. Samas, aga aitavaksid hoida kulusid ning tarbimist kontrolli all.

Nipp on lihtne: planeeri oma jõulukingid varakult ja tee need ise.

Kui sulle meeldib köögis askeldada, siis tee söödavad või joodavad kingitused. Söödavate kinkide eeliseks on see, et need ei jää tolmu koguma.

  • Karbike isetehtud trühvlitega pakub rõõmu nii kingi saajale kui ka sulle endale. Selleks korralda oma sõpradega koos maiustuste valmistamise üritus. Paar-kolm sõbrannat, mõnus köök, pudel veini ja hea muusika ning trühvlid valmivad kui iseenesest. Mitme peale koostisosi ostes tuleb soodsam ning jaksu jätkub erinevat sorti trühvlite katsetamiseks. Jõulustressi vältimiseks pole midagi paremat, kui rummitrühvlite tegemine. Tavaliselt jõuab isegi osa rummi trühvlite sisse.

  • Isetehtud küpsised kingitusena on imearmsad. Isetehtud šokolaadikaste, kuuma kakao segu purgis või omavalmistatud müsli, mida kingi saaja kuu või kahe jooksul saab ära kasutada, võib aga olla lausa geniaalne valik.

  • Magusat on jõuluajal palju. Miks mitte kinkida midagi soolast. Juust, ise tehtud pesto, sibulamoos, marineeritud küüslaugud - isegi meesterahvad ei tõmbaks sellist kingitust saades nina vingu.

  • Söödavate kingituste juures on kaval eelistada kvaliteeti kvantiteedile, sest jõulud on nagunii ülesöömise aeg.

  • Võta aega ka kingituste kaunistamiseks ja pakkimiseks. Söömine toimub esmalt silmade ning alles hiljem suuga. Ka nägusad kingituse pakendid saab ise valmistada. Võta kasutusse supipurgid, millelt on silt on maha leotatud ning kata nende kaaned kauni kangaga. Voldi kartongist karbikesed või kasuta vana kalendrit paberkottide tegemiseks. Ilus riba paela, nööri või pitsi kinnituvahendina aitab viimistlusele täpi peale panna.

Aga, kui ise ei oska?

Kui kõhkled ikka kas saad hakkama, kodu köök on väike või soovid lihtsalt uusi toredaid oskusi omandada osalema MTÜ Pererahva ruumides toimuvale jõulukingi õpitubade sarjas.

Neljal õhtul novemberis ja detsemberis (27. novembrist 18. detsembrini) valmivad toreda jõulukingid ideest lõppviimistluseni. Iga nädal on erinev teema ning osaleda võib nii kõigis neljas kui ka üksikus endale kõige meelepärasemas tunduvad õpitoas.

Õpitubade kava ning registreerimisinfo leiad MTÜ Pererahvas lehelt www.pererahvas.ee või facebookis www.fb.com/pererahvas.

Lihtsad rummipallid

  • 1 pakk Digestive (või Kalevi) küpsiseid
  • 1 purk kondenspiima suhkruga
  • 200g riivitud kookoshelbeid
  • 1/4 tassi kakaopulbrit
  • maitseks rummi
  • veeretamiseks riivitud kookoshelbeid või tuhksuhkrut

Purusta küpsised (köögikombaini, taignarulli, sepahaamri vms käepärase vahendiga). Sega kõik ained omavahel kokku. Märgade kätega tee segust pallid ning veereta neid palle kookoshelvestes, tuhksuhkrus või kakaopulbris. Hoia üleöö külmkapis.