Tartu loodusmaja kodulehelt on tänasest igaühel võimalik alla laadida ning printida jäätmete liigiti kogumise hõlbustamiseks kujundatud silte. Sildid on valminud Eesti-Läti koostööprojekti “Keskkonnasõbralikud avalikud üritused” raames ning aitavad sündmuste korraldajatel luua arusaadava jäätmete sorteerimise süsteemi.
- Jäätmed
- 23. mai 2018
- Foto: Isetehtud jäätmekorraldus Poolas. Pixabay
Festivale ja avalikke suurüritusi toimub Eesti Statistikaameti andmetel Eestis aasta jooksul 6800, milles osaleb kokku umbes 1 433 000 inimest. Siia lisaks ca 1300 jooksu-, ratta-, triatloni-, orienteerumisüritust koos suurearvulise osalejaskonnaga.
Iga ürituse korraldamise ning sellel osalemisega tekib suur hulk jäätmeid ning tihti ei ole jäätmete liigiti kogumisele sündmustel väga palju tähelepanu pööratud. Halvasti läbimõeldud tähistus ei anna külastajale kiiret ja selget informatsiooni, kuhu ning mis liiki jäätmeid tohib visata. Tulemuseks on tihti see, et jäätmete liigiti kogumisest ei tule midagi välja.
Tartu loodusmaja projekti koordinaator Eeva Kirsipuu-Vadi meenutab: “Möödunud suvel käisin ühel suuremal festivalil, kus püüti eraldi koguda sega- ja pakendijäätmeid - jäätmekastidele olid kinnitatud eestikeelsed, ainult teksti sisaldavad sildid. Mitte eriti üllatuslikult ei lasknud osalejad, kelle seas oli ka rohkelt väliskülalisi, end neist siltidest häirida ning tekkiv prügi visati lähimasse kasti. Ma väga loodan, et meie poolt loodud sildid lihtsustavad ürituste korraldajate tööd.”
Kõnealuseid valmis kujundatud jäätmesilte kasutab juba Tartu loodusmaja ise kui ka SK Seiklushunt, kes sellest aastast pöörab rohkem tähelepanu sellele, et nende spordiüritused oleksid keskkonnasõbralikumalt korraldatud. Seiklushundi projektijuhi Arvi Antoni sõnul valisid nad enda ürituste jaoks siltide seast kõige sobilikumad ning üldiselt on osalejad liigiti sorteerimisega kaasa tulnud ja tagasiside on ainult positiivne. “Kui üritusel on rohkem kui kaks jäätmekasti, siis kindlasti peaks ürituse korraldaja paluma jäätmekastide juurde ka abilise, kes osalejaid vajadusel sorteerimisel suunaks ja abistaks. Kuigi osalejad on tublid, siis läheb veel pisut aega, enne kui sorteerimise oskus kõigis inimestes juurdub - seniks peab süsteemi õnnestumise nimel protsessil veel korralikumalt silma peal hoidma,” kommenteerib Anton.
Juhul, kui ürituse korraldaja ei leia väljapakutud siltide seast endale sobilikku, tuleks sellest Tartu loodusmajale teada anda ning võimalusel laseme just konkreetseks ürituseks valmistada lisasildi, mis jääb edaspidi ka teistele kasutada.
Jäätmesildid valmisid projekti “Keskkonnasõbralikud avaliku üritused” raames, mille eesmärk on tõsta inimeste teadlikkust selle kohta, kuidas on võimalik enda tarbimisharjumustega keskkonnajalajälge vähendada. Projektis on hetkel veel käimas videokonkurss, nii et kõik nii head kui ka halvad näited tasub üles filmida ja konkursile saata.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta