Kadrioru pargi uus oranžerii aadressil Lydia Koidula 34a, Tallinn, on avatud ning valmis pakkuma kaasaegseid töötingimusi pargi töötajatele ja kasvutingimusi eksootilistele taimedele. 

Täna toimus hoone pidulik avamine Kadrioru pargi töötajatele ja koostööpartneritele, et tähistada uue töökoha valmimist.  

“Uus aednikemaja sobitub kastellaani hoone kõrvale ja ajaloolisse Kadrioru parki tervikuna oma õhulisuse ja vastutustundliku lähenemisega, meenutades vana head kasvuhoonet,” lausus Tallinna abilinnapea Pärtel-Peeter Pere. 

Oranžeriiks (prantsuse keeles orangerie) nimetati 17.-18. sajandil lossipargis asuvat kasvuhoonet, mis pidi täitma tsaariperekonna vajadust eksootiliste viljade ja lilleilu järele ka talvel. Praeguses mõistes on Kadrioru pargis valminud uus kasvuhoonekompleks koos kontoriruumidega.  
 
Linnavara valdkonda kureeriva abilinnapea Viljar Jaamu sõnul jätkab linn investeeringuid uutesse hoonetesse ja seeläbi ka avaliku ruumi arengusse.

„Kadrioru pargi uus oranžerii on suurepärane näide sellest, kuidas ühendame ajaloolise pärandi kaasaegsete lahendustega, et pakkuda nii töötajatele kui ka külastajatele parimat keskkonda,“ lausus Jaamu. 

Uus kompleks on kolmest plokist koosnev maja. Üks plokk on pargi aednike kasutuses, seal asuvad nende töö- ja olmeruumid ning kasvuhoone, kus hoitakse ja hooldatakse eksootilisi ja külmakartlikke taimi, mida kasutatakse suvel parkide välialadel. Teises plokis asuvad talveaed ning seminariruum, mida pargi administratsioon plaanib edaspidi välja rentida väiksematele üritustele, nagu näitused, seminarid, loengud ja koolitused. Ruumide mahutavus on 50-60 inimest. Kolmandas plokis asuvad kontoriruumid ning remonditöökoda.  

“Hoone eesmärk on pakkuda head ja inspireerivat töökeskkonda. Meie jaoks on oluline hoida valminud oranžeriis rahulikku ja professionaalset õhkkonda, mis toetab meie meeskonna igapäevast tööd ja heaolu,“ lausus Kadrioru Pargi juhataja kohusetäitja Pille Sõstra.

Kadrioru Pargis töötab kokku ligi 160 inimest, kellest enamik on haljastustöötajad ja aednikud. Oranžeriiga on seotud 50 inimest. 
 
Hoone spetsiifikast sõltuvalt on palju valgustust taimede jaoks, seetõttu on sisevalgustus tervikuna ökonoomne, mõistlike kogustega ja lihtsasti hooldatav. Kasvuhoones kasutatakse tänapäevaseid taimekasvatuslahendusi võimaldamaks taimi hooajaks ette kasvatada ning olemasolevaid taimi hoiustada ja paljundada. Katusele rajati elektrienergia tootmiseks ja salvestamiseks päikesepaneelid ning kasvuhoone ventileerimine toimub enamasti läbi avatavate akende. 
 
Oranžerii valmis Tallinna Linnavaraameti tellimusel. Hoone projekteerisid Arhitektuuribüroo Karisma arhitektid Kai Süda ja Risto Parve, kelle ideekavand võitis esikoha 2018. aastal toimunud arhitektuurikonkursil. Hoone ehitas Montreco OÜ. Tööde kogumaksumuseks kujunes 8,9 miljonit eurot.