Mõnel pool on kuulda olnud väidet, et 5G levi tulekuga peab eeskätt linnadest maha raiuma puid, kuna need takistavat 5G andmeside levi. Kuidas sellega lugu tegelikult on? Bioneeri küsimusele vastab Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelevalve Ameti side- ja meediateenuste talituse juhataja Oliver Gailan.
- Bioneeri toimetus
- 21. veebruar 2019
- Pildistas Katrin Jõgisaar, Bioneer.ee
"5G on oma olemuselt raadioside, kus info edastamiseks kasutatakse raadiolaineid. Raadioside on eksisteerinud juba üle 150 aasta ja pigem loodusega arvestades, mitte seda hävitades. Loodusega arvestamise heaks näiteks on see, et sideantennid on alati paigutatud kõrgete mastide või majade otsa, et raadiolained saaksid takistamatult levida üle metsade ja muude objektide ilma et peaks neid lainete teelt eemaldama. Sama põhimõtet ehk looduskeskkonnaga arvestamist, jätkatakse ka 5G võrkude rajamisel.
5G võrkude rajamine metsaaladele ei ole ka majanduslikult otstarbekas ja sideettevõtted alustavad 5G rajamist linnadest ja transpordikoridoridest. Neist piirkondadest alustamist toetab ka Euroopa Komisjoni 5G tegevusplaan.
Võime lisada, et keskkonnahoid on kaasaegsete võrkude rajamisel väga olulise tähtsusega. Suure tähelepanu all on võrkude energiasääst ja seeläbi kasvuhoonegaaside vähendamine – näiteks kaasaegsed tugijaamad jälgivad jaama teeninduspiirkonnas olevate tarbijate hulka ja kui tarbijaid ei ole, lülitutakse energiasäästule.
Samuti jälgitakse Euroopa ringmajanduse põhimõtteid, mis seisnevad võimalikult suures võrguseadmete taaskasutuses. Näiteks kaasaegsed seadmed tehakse sellised, mille uuendamiseks piisab tarkvara vahetusest ja seadet ennast ei ole vaja välja vahetada. Nii väheneb elektroonikajäätmete hulk.
Kokkuvõtteks võib öelda, et metsi 5G pärast maha raiuma kindlasti ei hakata ning kaasaegsed võrgud on aina rohkem loodusega arvestavad ja keskkonnasäästlikumad," selgitab Oliver Gailan.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta