Paljud juhtivteadlased ja bioloogid on tänaseks seisukohal, et elame kuuendal üleilmsel liikide hävingu ajastul. Kui eelmise viie puhul olid peapõhjuseks geoloogilised protsessid (maalaamade liikumine ja vulkaanipursked), ulatuslik kliimamuutus või kokkupõrge meteoriidiga, siis nüüd on selleks inimene ise.

Paradoksaalne on see, et kui sarnane häving – mis muuhulgas võib kaotada ka inimese enda ökoniši – ähvardaks näiteks mõne lähiajal Maaga kokkupõrkava meteoriidi tõttu, tuleks kõik helgemad pead kokku, et olukorda vältida.

Miks me ei tee seda nüüd, kui põhjus on palju selgem – inimese enese tegutsemine? Meie valida on, kas sammuda edasi mööda liikide hävingu teed või kohanduda, jättes ruumi ka teistele elusolenditele.

Toeta Eestis ohustatud liikide kaitsetegevust! Liitu Eestimaa Looduse Fondi vääriselupaikade raie moratooriumiga. Loe lähemalt: http://www.elfond.ee/teemad/mets

Oluline teada:

Maailma Looduskaitse Liidu (IUCN) sõnul on lähiajal väljasuremise ohus iga neljas imetajaliik, iga kaheksas linnuliik, kolmandik kahepaiksetest ning peaaegu pool maailma kilpkonnaliikidest.

Praegu aset leidev liikide häving ületab nende loomulikku kadumiskiirust 100 kuni 1000 korda (!)

Harvardi Ülikooli bioloogia professor E.O.Wilsoni ennustuste kohaselt kaob meie planeedilt igal aastal ühtekokku kuni 30,000 liiki.