Bea alustab oma raamatut, kirjeldades lapsepõlvekodu, jõudes oma rännakuga välja 18-aastasena Ameerika Ühendriikidesse, otsides ja uskudes “Ameerika unelmat.”  Ühel hetkel, kui Bea juba oli kohtunud abikaasa Scottiga, elaski ta mõnda aega “unelmate” elu, omades ligi 300m² suurust maja suure garaaži ja džiibiga. Tuluke pea kohal lõi põlema siis, kui müüdi maha maja San Francisco äärelinnas ning koliti aastaks elama ajutisse korterisse, kuhu mahtusid vaid vajalikud asjad. Mõne aasta jooksul vabanes Johnsonite pere ligi 80% neile kuulunud asjadest.

 

Mõtted, mida Bea oma raamatusse on kirja pannud, on eluterved ja tegelikult ka enesest mõistetavalt loogilised. Üsna  alguses kirjutab ta:

“Olen mõistnud, et asjad viivad meid oma juurtest, õuest eemale.”

Nüüd nad elavad elu, mis põhineb elamustel ja olemisel, mitte omamisel, viibides palju aega looduses. Nende kodu koosneb loetud esemetest, ükskõik mis toast rääkida. Kõik toiduained, välja arvatud või, ostab Bea taastäidetavatesse klaasanumatesse ja korduvkasutavatesse kottidesse.

“Meil on tarbijatena uskumatu võim..”, kirjutab Bea, “..Saame oma rahakottidega hääletada, vältides raiskavat pakendit ning eelistades kohalikku ja mahetoodangut.”

Kuigi jäätmevaba elu nõuab esialgu eksperimenteerimist ja endale sobivate alternatiivide otsimist, on oluline teada, et asjaga ei tasu liialt ekstreemseks minna. Bea toob näite, kus üsna alguses käis ta metsast sammalt korjamas, et seda kasutada tualettpaberina. Elustiilist saab elustiil alles siis, kui see muudab asju lihtsamaks.

Toetudes Bea kirjutatule, on jäätmevaba elustiil pikemas perspektiivis väga jätkusuutlik lahendus meie tänapäeva ületarbimisele suunatud ühiskonnas. Kujutage vaid ette maailma, kus pole üleliigseid pakendeid, kõik toituksid kohapeal kasvatatavast toidust ja kasutaksid taaskasutatavaid esemeid. Sealhulgas, vähem omamist ei tähenda vähem olemist.

“Võiksime kõik vähem tarbida, vähem töötada ja rohkem elada”,

kirjutab Bea raamatu lõpu poole, esitades küsimuse lugejale - mida me soovime päriselt, et jätaksime endast maha oma lastele ja lähedastele?

Jäätmevaba kodu raamat on kahtlemata põnev lugemine silmaringi avardamiseks ja eelkõige abivahend neile, kes soovivad algust teha antud elustiiliga, kuid pole päris kindel meetodites, kuidas seda saavutada. Viite K-küsimust arvestades, mida Bea igas peatükis esitab, saab teha igaüks samme jäätmevaba elu poole just endale sobivas tempos. Lisaväärtust annavad raamatule toimetaja Maryliis Teinfeldti enda poolt lisatud kommentaarid, et kuidas siin Eestis toimida ja leida alternatiive sarnastele võtetele, mida Bea kasutab.

Raamatu "Kuidas elada jäätmevabalt - jäätmevaba kodu" on välja andnud kirjastus Helios.