Kas tampoonidel ja sidemetel on alternatiivi?
- Tarbimine ja tervis
- Edith Soosaar, Bioneeri vabatahtlik kaasautor
- 19. oktoober 2010
Paar aastat tagasi, kui otsisin loodussõbralikumat alternatiivi tampoonidele, jõudsin tooteni, mida inglise keeles kutsutakse nimetusega „menstrualcup“. Tegemist on silikoonist anumaga, mis tuppe paigaldatuna kogub endasse menstruaalvere ning mida saab vastavalt vajadusele tühjendada.
Menstruaalanum on korduvalt kasutatav ja erinevate internetiallikate põhjal on toote elueaks isegi kuni kümme aastat. Arvestades, et silikoonist tehakse köögiriistu, mille tavaline elutsükkel möödub olulisemalt ekstreemsemates temperatuurivahemikes, kui kehas olev 36-37 kraadi Celsiust, ei kõla see väga ebareaalse prognoosina.
Ütlen ette ära, et mina olen enda menstruaalanumat kasutanud nüüdseks veidi üle aasta ja mingeid väsimise märke ta kindlasti veel ei ilmuta.
Menstruaalanumad on ka Eestis müügil
Alguses hakkasin uurima, kas menstruaalvere kogumiseks mõeldud topsikut ka Eestis saada on. Selgus, et toode on olemas paljudes apteekides ja ökopoodides ning selle eest küsitakse ca 450 krooni. Eestis olen menstruaalanumatest näinud müügil ainult Mooncupi topsikuid.
Esimesel hetkel tundus kallis 450 krooni mingi pisikese anuma eest välja käia, kuid siis hakkasin arvutama. Kui võtame arvutamise aluseks, et keskmine periood kestab 5-7 päeva ning tampooni tuleb vahetada iga nelja tunni järel, jättes öösel vahetamata, kasutavad naised 300-420 tampooni aastas. Näiteks o.b. 32 tampooniga pakk maksab poes 50-60 krooni, mis teeb aastaseks kuluks kuni 720 krooni. Seega, vähem kui aastaga on menstruaalanumale kulutatud raha säästetud.
Lisaks rahasäästule jääb tekitamata prügi, hoiame kokku tampoonide tootmisele-transpordile kuluvad ressursid ja võidame isiklikus mugavuses.
Mis tunne on menstruaalanumat kasutada?
Aga minnes tagasi esimeste kasutamiskogemuste juurde, meenus mulle kohe, kui raske oli leida inimest, kes ise oleks menstruaalanumat kasutanud ja jagaks selle kohta arvamust. Mõtlen sellist inimest, kes oleks tavakasutaja mitte müügijutu rääkija. Et teistel oleks lihtsam, olen nõus oma isiklikest kogemustest rääkima.
Kui olin anuma ära ostnud, siis asusin seda silikoonist vidinat kodus kohe uurima. Olin seda juba poes vaadanud, kuid siis ei olnud see veel päris „minu oma“.
Toote karbis oli kaasas roosa riidest kottike, kus topsikut „vabal ajal“ sees hoida. Kotikesse pakendatult saab anumat kasvõi käekotis kaasas kanda. Topsiku läbimõõt tundus esimesel hetkel küll võõrastavalt suur võrreldes tampoonidega, aga ega tampoon ju ka ei jää algsesse suurusesse, vaid see paisub.
Pakendis oli kaasas ka piltidega õpetus nagu tampoonidelgi. Ajasin õpetuses näpuga järge ning kõik tundus esmapilgul lihtne ja loogiline: voldid topsiku pikuti kokku, sisesta sarnaselt tampoonile ning keerad otsas olevast nagast ringi ümber vertikaalse telje, et tops saaks ennast lahti voltida ja õigesse asendisse liikuda. Juhend ei tundunud raketiteadusena!
Samas, nagu me teame, on iga teooria aluseks eksperiment ning peale eksperimendi edukat läbiviimist selgus, et teoorial pole tõesti häda midagi. Pikuti kokku volditud topsik oli läbimõõdult sama suur kui keskmine tampoon ja üldse toimis kõik nii nagu lubatud.
Kui anum paigaldatud oli, siis esialgu oli enesetunne harjumatu, kuid liikumist topsik ei seganud, ning valus ka polnud. Nüüd pärast aastast kasutamist võin täiesti julgelt öelda, et tegemist oli lihtsalt esimese harjumisega, sest hiljem anumat ei tunnegi.
Mingit „loksumist“, mida netikommentaarides kardetakse, ei ole mina täheldanud ka siis, kui anum on juba täitunud. Anuma välja saamine polnud samuti keeruline. Võtsin anuma otsas olevast nagast kinni ja tõmbasin välja - midagi laiali ei lennanud. Väga puhas ja lihtne!
Kasulik nipp!Kunagi katsetas Naistelehe ajakirjanik kuutopsikut ning oli hädas selle eemaldamisega. Siit ka väike hoiatus: ärge topsi otsas olevat naga liiga lühikeseks lõigake, muidu võite samuti hätta jääda! Enda topsil jätsin naga pikkuseks pool sentimeetrit, mis on täiesti piisav, aga samas ei häiri. |
Menstruaalanuma võib vabalt hommikul paigaldada ja kui see päeva jooksul täis ei saa, pole ka vaja teda õhtuni torkida. Isegi, kui peate topsikut tühjendama kodunt eemal vetsukabiinis, pole selles mitte midagi keerulist! Topsik tuleb eemaldada wc poti kohal ja valada potti tühjaks. Seejärel võib topsi wc paberiga puhastada. Ei ole mingit vajadust joosta kabiinist välja kraanikausi juurde topsikut pesema (või oo õudust isegi keetma)!
Sellest, kui tops on täis, saab aru samamoodi, nagu tampooni läbijooksmisest. Veri ei hakka kohe „ämbrite kaupa üle ääre jooksma“, vaid on täiesti piisavalt aega reageerimiseks. Peale päevade lõppu soovitatakse anumat keeta ca10 minutit. Seega, keedetakse vaid korra kuupuhastuse lõpus, mitte igapäevaselt.
Õnneks ei ole silikooniga samu probleeme kui tampooniga (TSS, kuivamise või põletike tekkimise oht) ja seetõttu pole vaja muretseda, kui peaksite natuke kauemaks anuma enda sisse unustama.
Kasulik teada!Silikooni loetakse inertseks materjaliks, mis ei erita keemilisi ühendeid, ega reageeri teiste ühenditega ka temperatuuri tõustes. Samuti esineb allergiat meditsiinilise silikooni vastu väga harva. |
Mäletan siiani oma esimest kogemust tampooniga, sest oli igavene jama nii selle sisse panemise kui ka välja saamisega. Menstruaalanumaga läks palju kergemini! Aga võib-olla tuli see sellest, et tampoonide kasutamine oli juba harjumuseks muutunud ja tegemist on sisuliselt sarnase protseduuriga.
Menstruaalanum annab samasuguse tegutsemisvabaduse nagu tampoonid ja tiivakestega sidemed seda teevad. Tegelikult on vabadus isegi suurem! Näiteks ujuda tampooniga ei soovitata ja sidemega ujuda lihtsalt ei saa, aga kuutopsikuga on see võimalik. Mul isiklikult on olnud menstruaalanumaga ainult üks kord probleem, kui ma ei saanud jooga tunnis pea peal seista.
Lisalugemine:
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta